Leštění stříbra, těch nádherných starožitných džbánů na vodu, čajových konvic nebo stříbrného příboru, většinou znamenalo tření prapodivně zapáchajícím krémem, abyste odstranili ty černé matné skvrny, či namáčení stříbrných šperků do záhadného silného oči-vypalujícího chemického roztoku. Ty šíleně silné zápachy přeci znamenají, že to funguje, ne?
Popravdě řečeno, pravděpodobně nedělají to, co si myslíte, že dělají – správné slovo, které je na místě, je spíše, že „okrádají“. Tyto chemikálie jsou malí zlodějíčci, kteří kradou některé stříbrné molekuly, zatímco „fungují“. Jsou také nesmírně toxické. Podle organických spotřebitelů leštidla kovů mohou obsahovat ropné destiláty poškozující nervy nebo čpavek dráždící plíce, případně dráždící oči, kůži nebo dýchací průduchy během užívání.
Expert na stříbro Jeffrey Herman poznamenává, že tyto chemické lázně pracují tak, že rozpouštějí svrchní vrstvu na předmětu urychleným tempem a berou s sebou v procesu i stříbro. Pokud jsou v chemické lázni ponechány víc jak několik vteřin, odstraňují ze stříbrných věcí továrně aplikované patiny, nebo odstraní tenkou vrstvičku pokaždé, když jsou potřeba vyčistit. Takto zbaví stříbra lesku a zanechají pouze matný vzhled bez života. Herman dodává, že tyto lázně jsou často tvořeny silně podezřelým karcinogenem známým jako okyselená thiomočovina, což je žíravina, která poškozuje stříbro.
Se všemi těmito novými znalostmi sami jistě dojdete k závěru, že je lepší použít jiné, přírodní řešení.
-
Hliníková fólie
Roztok vytvořený z hliníkové fólie je oblíbený pro rozjasnění zašlého stříbrného nádobí. Někteří tuto metodu dokonce nazývají svatým grálem stříbrného leštění.
Pro tuto techniku budete potřebovat:
- Hliníkovou fólii
- Skleněnou zavařovací mísu
- 1 hrnek vroucí vody
- 1 lžíci jedlé sody
- 1 lžíci mořské soli
- ½ hrníčku bílého octa
- Měkkou utěrku na leštění
- Kleště na vyjmutí stříbrných předmětů z vroucí vody
Postup:
Přiveďte hrnek vody k varu v hrnci. Jakmile se voda smíchá se zbylými ingrediencemi, aktivuje se jedlá soda a začne proces přenášení matnosti na fólii.
Přidejte do hrnce suché ingredience a poté pomalu přilévejte ocet. Buďte nesmírně opatrní, protože nastane malá chemická reakce.
Po bílém octě přilejte horkou vodu, poté do hrnce vložte stříbrný předmět. Ujistěte se, že každý z vložených předmětů se dotýká hliníkové fólie a mají mezi sebou alespoň malé mezery. Nechte předměty v roztoku 30 vteřin, nebo několik minut, pokud jsou opravdu hodně zašlé.
Pomocí kleští vyjměte předměty a pokud zůstala nějaká skvrna, vyleštěte jí měkkým hadříkem. Vaše stříbrné nádobí se znovu bude třpytit v původní kráse.
-
Kečup
Leč to může znít poměrně absurdně, kečup opravdu dokáže vyleštit zašlé stříbro. Člověk se musí trochu zamyslet, jestli by takovou věc měl i nadále konzumovat… Přesto však alespoň na leštění je úžasným prostředkem. Jediné, co musíte udělat, je vzít papírovou kuchyňskou utěrku, namočit v kečupu a začít leštit. Pro odolný mat, který se nezdá být o nic lesklejší ani po usilovném leštění, nechte kečup působit 15 až 20 minut a poté vyleštěte měkkým hadříkem.
-
Slupky od banánů
Banány jsou skvělou svačinkou na cesty, na zvednutí energie a ukojení hladu, ale věděli jste, že jimi také můžete vyleštit stříbro? Budete potřebovat tři slupky, takže až příště budete jíst banán, podělte se s přáteli a slupky schovejte. Tato metoda je nejúčinnější na malé stříbrné předměty, namísto velkých a vodně zašlých.
A jak na to? Jednoduše hoďte tři banánové slupky do mixéru a přidejte trochu vody, aby vznikla pasta. Do této pasty namočte zubní kartáček a pusťte se do leštění. Až skončíte, namočte stříbro do vody, opláchněte veškeré slupkové zbytky, a vytřete do sucha.
-
Zubní pasta
Zubní pasta funguje na stříbro v podobném principu jako při odstraňování zubního plaku z vašich zubů. Jednoduše vymáčkněte trochu pasty na hadřík a vyleštěte stříbrnou nádobu. Pokud je předmět hodně zašlý, nechte pastu klidně několik minut působit. Poté už stačí jen opláchnout a vaše stříbrné násobí bude zase plné života, zcela jako nové!
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.