Hubnutí

Potraviny, které mohou potlačit chuť k jídlu a pomoci při hubnutí

Oddat se cvičení je jenom jedna stránka zdravého životného stylu. Některé naše největší zdravotní výzvy se točí okolo našich stravovacích návyků – zejména pokud jsme hladoví. Když se snažíme obrátit náš jídelníček k lepšímu, je těžké odolat pokušením nezdravého jídla. Čím jsme hladovější, tím větší je šance, že sníme cokoli nám přijde pod ruce. Jednu chvíli jíte svačinku na uspokojení hladu a za chvíli už se přistihnete, jak do sebe ládujete celý pytlík chipsů.

Není to o tom, kolik sníte, ale co sníte

Nemá cenu držet se od jídla a zbytečně hladovět, abyste pak mysleli na jídlo celý večer a ani nemohli usnout. Nezáleží na tom, kolik toho sníte, ale co sníte, abyste dokázali zkrotit svůj hlad a zároveň udrželi zdravý životní styl.

Kalorie jsou pouze jednotky energie, ale neříkají nám nic o nutriční hodnotě jídla, které konzumujeme. Můžete sníst hranolky o 500 kaloriích nebo jablka o 500 kaloriích, ale výsledek každé volby je rozdílný. Pokud byste raději zvolili hranolky, existuje velká šance, že budete dělat nájezd na spíš dříve, než kdybyste zvolili druhou jablečnou variantu.

Časté pochutiny, které vás zanechají hladovějšími z dlouhodobého hlediska

Určitě jste si již sami všimli, že mnoho potravin, co konzumujete vám vůbec nepomohou, protože za nějakou dobu máte zase hlad. Hodinu po svačině už štrádujete do kuchyně, abyste vyhrabali něco, čím ukojíte tu černou díru v břiše. Zde je několik příkladů, kterým byste se rozhodně měli vyhnout:

Umělá sladidla

Mnoho lidí, když se rozhodne pro zdravý životní styl, tak odřízne rafinovaný cukr a přejdou na umělá sladidla a sodovky bez cukru. V jejich hlavě tím obejdou nezdravý cukr, ale stále si mohou dopřát věci, které milují. Toto myšlení však bortí veškeré zdravotní plány. Když konzumujete umělá sladidla, vaše chuťové pohárky sice mohou být spokojené, ale váš mozek rozhodně není. Umělá sladidla způsobují, že dostanete chuť na opravdový cukr ještě více, než kdybyste si dali opravdovou coca-colu. Během dne budete častěji sahat po dalším jídle, abyste nahradili cukr, kterého se vám nedostalo.

  • Džusy
  • Fast food
  • Bílý chléb
  • Slané pochutiny – chipsy či preclíky

Konzumujte správné potraviny, které potlačují hlad

Když už nyní víte, že existují špatná jídla, po kterých rozhodně nesmíte sahat, je čas na změnu. Je důležité přejít na potraviny, které vás doopravdy zasytí i na delší dobu, abyste nebyli celý den hladoví. Díky tomu se budete moci zaměřit na svůj zdravý životní styl a nemít žádné výčitky.

Některé nejlepší potraviny na uspokojení hladu jsou ty, které jsou plné bílkovin s nízkým obsahem cukru (lean protein). Tyto bílkoviny vás zasytí bez toho, abyste snědli extra kalorie a rafinovaný cukr.

Jídla s vysokým obsahem vlákniny trvají déle, než se v těle stráví. Tím pádem se krevní cukr bude uvolňovat postupně a zůstane stabilní po delší dobu. Potraviny s velkým obsahem vody mohou také pomoci s pocitem zasycení a mají málo kalorií. Navíc vás udrží hydratovanými, což je velice důležité.

Potraviny, které vás zasytí na delší dobu

Popcorn

Ne všechny popcorny jsou vyrobeny stejně. Pokud zamíříte do kina a spořádáte celý kbelík slaného popornu, nikomu ani ničemu tím neprospějete. Domácí popcorn ochucený bylinkami nebo lahůdkovým droždím (které chutná jako sýr!) může uspokojit vaše chutě bez všech těch kalorií.

Vysoký obsah vlákniny v popcornu z něj dělá zasycující alternativu prázdných kalorií, které byste dostali z pytlíku chipsů.

Tato zpráva určitě potěší mnoho z vás – můžete jíst čokoládu bez toho, aniž byste sabotovali své zdraví! Klíčem ke konzumaci této pochutiny, je hledat kvalitu. Rozhodně nesmíte sáhnout po čokoládě na benzínce plné cukru, tuků, a nevyslovitelných ingrediencí. Hořká čokoláda, které obsahuje vysoké procento kakaa bude chutnat víc hořce než čokoláda mléčná, ale má mnoho zdravotních přínosů. Hořkost tmavé čokolády zpomalí trávení, což znamená, že se budete cítit sytí po delší dobu.

Avokádo

Avokáda mají vysoký obsah mononenasycených tuků (dobrých tuků) a vlákniny. Dejte si kus avokáda na celozrnný chléb nebo ho lžičkou vyjídejte rovnou ze slupky.

Hummus

Hummus se vyrábí z cizrny, která je excelentním zdrojem bílkovin a vlákniny. Když spojíte hummus se zeleninou s vysokým obsahem vody, jako jsou mrkve, okurky, nebo řapíkatý celer, získáte skvělou kombinaci, která vás udrží hydratovanými a uspokojenými.

Mandle

Hodně bílkovin, hodně vlákniny, a skvělá konzistence dělá z mandlí svěčinku, po které byste rozhodně měli sáhnout o hektickém dni. Omezte svou konzumaci na jednu porci, abyste sklidili co nejvíce zdravotních benefitů.

  • Bílý jogurt
  • Ovoce a zelenina s vysokým obsahem vody
  • Fazole a luštěniny
  • Vejce
  • Voda

Zdravé svačiny nemusí být nudné

Bezhlavá konzumace všeho možného vám může zničit dietní plány. Naslouchejte svému tělu a najděte potraviny, které potlačí váš hlad a dodají vám zároveň dostatek živin.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button