Spolupráce

Potíže s močovými cestami? K brusinkám přidejte lichořeřišnici

Brusinky dokáží s močovými cestami dost pomoci. Ale pozor, samy o sobě vám nezvládnou ulevit tolik, jako když je zkombinujete s lichořeřišnicí. Ta je jedním z mocných přírodních antibiotik účinkujících nejen v oblasti imunity, ale zejména u problémů močového ústrojí. Navíc si ji můžete snadno sami vypěstovat a vyrobit z ní spoustu dobrot nebo si ji nasušit do zásoby. Je štiplavým oživením salátů i sýrů a připravíte z ní medově voňavý čaj.

Seznamte se s lichořeřišnicí

Lichořeřišnice neboli kapucínka, někdy též nazývaná řeřicha (ale s řeřichou k nakličování nemá nic společného), je liánovitá rostlina teplejších oblastí. Nicméně zvládne i náš podnebný pás, pokud ji ochráníme před mrazy. To znamená, že si ji na jaře doma předpěstujeme a na podzim ji před příchodem prvních mrazíků definitivně sklidíme.

Samotná sklizeň bude probíhat už od června, kdy na rostlinách bude dost listů, které vám zachutnají v každé pomazánce nebo salátu. Jsou totiž mírně štiplavé a přitom velmi osvěžující. Stačí je nadrobno nakrájet a přimíchat do pomazánky, kterou nabídne Kaufland leták příští týden za příznivou cenu – a v cuku letu budete mít svěží večeři či svačinu.  

Léčivé účinky lichořeřišnice

Lichořeřišnice si poradí se záněty, zejména močových cest, má antibiotické účinky a je mírně močopudná. Navíc dokáže podpořit imunitu. K účinným látkám obsaženým v této bylince patří hořčičná silice, flavonoidy – isoquercitrin a kampferol, lutein a vitamin C.

Nádherné květy

Lichořeřišnice kvete překrásnými složenými květy, které mají nápadně zbarvený kalich poskládaný z pěti lístků. Barvu mívají žlutou, oranžovou, červenou, fialovou nebo různě kombinovanou. Lichořeřišnice můžeme koupit jako semínka nebo už předpěstované sazenice, přičemž bývají v prodeji dvě základní skupiny kultivarů.

Jednak je to lichořeřišnice popínavá, což je ona původní liána, která tvoří více zelené hmoty a méně květů. Už naše babičky ji sadily tam, kde potřebovaly pokrýt půdu a ochránit ji před plevely. Často se dává právě pod stromy nebo okolo plotů a zídek, kde si přejeme mít pěkný porost.

Druhým typem je lichořeřišnice keříčková, která se pěstuje hlavně pro její krásně velké a medově voňavé květy. Hodí se spíše do přenosných nádob a jako okrasa balkonů, teras či okenních parapetů, ale dobře poroste i v běžném záhonu. Za dobu své vegetace má velké množství květů.

Lichořeřišnice na mnoho způsobů

Až poznáte chuťové i zdravotní kouzlo lichořeřišnice, jistě se budete těšit na každé jaro a léto, kdy budete moci konzumovat čerstvé listy, které dochutí každý salát nebo i chléb s máslem. Listy a květy se využívají též k přípravě domácí hořčice, a to právě díky barvě a medové vůni květů.

Jak na přípravu skvělé a zdravé hořčice? Velmi snadno. Jen vezměte květy, poupata a mladé lístky lichořeřišnice, osolte je, přidejte citron či ovocný ocet, který můžete výhodně pořídit podle Albert letáku. Pak vše rozmixujte, dejte do skleniček a zavařte (třeba v myčce). Použití je stejné jako u běžné plnotučné hořčice.

Medově lahodný čaj

Lichořeřišnice má nádherně voňavé květy, jejichž vůně si v syrovém stavu příliš nevšimneme. Ale jakmile je nasušíme a dáme do sklenice, budeme k ní opakovaně čichat omámeni sladkou medovou vůní.

I čaj z květů lichořeřišnice bude mít medové aroma, a to je velké plus pro všechny, kdo budou čaj popíjet jako součást preventivní i léčebné kúry pro ochranu močového ústrojí. Bylinkové čaje totiž někdy moc chutné nejsou. Ten z lichořeřišnice si však zamilujete.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button