Brusinky dokáží s močovými cestami dost pomoci. Ale pozor, samy o sobě vám nezvládnou ulevit tolik, jako když je zkombinujete s lichořeřišnicí. Ta je jedním z mocných přírodních antibiotik účinkujících nejen v oblasti imunity, ale zejména u problémů močového ústrojí. Navíc si ji můžete snadno sami vypěstovat a vyrobit z ní spoustu dobrot nebo si ji nasušit do zásoby. Je štiplavým oživením salátů i sýrů a připravíte z ní medově voňavý čaj.
Seznamte se s lichořeřišnicí
Lichořeřišnice neboli kapucínka, někdy též nazývaná řeřicha (ale s řeřichou k nakličování nemá nic společného), je liánovitá rostlina teplejších oblastí. Nicméně zvládne i náš podnebný pás, pokud ji ochráníme před mrazy. To znamená, že si ji na jaře doma předpěstujeme a na podzim ji před příchodem prvních mrazíků definitivně sklidíme.
Samotná sklizeň bude probíhat už od června, kdy na rostlinách bude dost listů, které vám zachutnají v každé pomazánce nebo salátu. Jsou totiž mírně štiplavé a přitom velmi osvěžující. Stačí je nadrobno nakrájet a přimíchat do pomazánky, kterou nabídne Kaufland leták příští týden za příznivou cenu – a v cuku letu budete mít svěží večeři či svačinu.
Léčivé účinky lichořeřišnice
Lichořeřišnice si poradí se záněty, zejména močových cest, má antibiotické účinky a je mírně močopudná. Navíc dokáže podpořit imunitu. K účinným látkám obsaženým v této bylince patří hořčičná silice, flavonoidy – isoquercitrin a kampferol, lutein a vitamin C.
Nádherné květy
Lichořeřišnice kvete překrásnými složenými květy, které mají nápadně zbarvený kalich poskládaný z pěti lístků. Barvu mívají žlutou, oranžovou, červenou, fialovou nebo různě kombinovanou. Lichořeřišnice můžeme koupit jako semínka nebo už předpěstované sazenice, přičemž bývají v prodeji dvě základní skupiny kultivarů.
Jednak je to lichořeřišnice popínavá, což je ona původní liána, která tvoří více zelené hmoty a méně květů. Už naše babičky ji sadily tam, kde potřebovaly pokrýt půdu a ochránit ji před plevely. Často se dává právě pod stromy nebo okolo plotů a zídek, kde si přejeme mít pěkný porost.
Druhým typem je lichořeřišnice keříčková, která se pěstuje hlavně pro její krásně velké a medově voňavé květy. Hodí se spíše do přenosných nádob a jako okrasa balkonů, teras či okenních parapetů, ale dobře poroste i v běžném záhonu. Za dobu své vegetace má velké množství květů.
Lichořeřišnice na mnoho způsobů
Až poznáte chuťové i zdravotní kouzlo lichořeřišnice, jistě se budete těšit na každé jaro a léto, kdy budete moci konzumovat čerstvé listy, které dochutí každý salát nebo i chléb s máslem. Listy a květy se využívají též k přípravě domácí hořčice, a to právě díky barvě a medové vůni květů.
Jak na přípravu skvělé a zdravé hořčice? Velmi snadno. Jen vezměte květy, poupata a mladé lístky lichořeřišnice, osolte je, přidejte citron či ovocný ocet, který můžete výhodně pořídit podle Albert letáku. Pak vše rozmixujte, dejte do skleniček a zavařte (třeba v myčce). Použití je stejné jako u běžné plnotučné hořčice.
Medově lahodný čaj
Lichořeřišnice má nádherně voňavé květy, jejichž vůně si v syrovém stavu příliš nevšimneme. Ale jakmile je nasušíme a dáme do sklenice, budeme k ní opakovaně čichat omámeni sladkou medovou vůní.
I čaj z květů lichořeřišnice bude mít medové aroma, a to je velké plus pro všechny, kdo budou čaj popíjet jako součást preventivní i léčebné kúry pro ochranu močového ústrojí. Bylinkové čaje totiž někdy moc chutné nejsou. Ten z lichořeřišnice si však zamilujete.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.