Pokud patříte mezi lidi trpící cukrovkou, měly by být pro vás etikety na potravinách důležitější, než pro ostatní. Na těchto etiketách můžete vidět relevantní informace a ingredience většiny potravin, včetně chlebu, obilovin, konzervovaných a mražených potravin, občerstvení, sladkostí a nápojů. Víte ovšem, čemu byste měli věnovat největší pozornost? A jaké jídlo by diabetici měli zvolit, aby byl jejich život jednodušší?
1. Denní příjem
Nejdůležitější informací pro lidi s cukrovkou je znalost množství sacharidů a doporučený denní příjem. Výživa pro diabetiky má svá specifická pravidla, týkající se doporučeného množství sacharidů k udržení hladiny cukru v krvi.
Protože je množství sacharidů důležité v boji proti cukrovce, je doporučeno dávat si pozor na celkové množství (v gramech) sacharidů. Celkové množství sacharidů, uvedených na etiketách, obsahuje cukr, komplexní sacharidy a vlákninu.
Pro lidi s cukrovkou by měly být sacharidy omezeny na 30 až 60 gramů na hlavní jídlo a 15 až 30 gramů na svačinu. Množství sacharidů by také mělo být v souladu s inzulínem. Také mějte na paměti, že žít „bez cukru“ neznamená „bez sacharidů“. Potraviny bez přidaného cukru mohou být na sacharidy ještě bohatší.
2. Počítejte kalorie
Kalorie jsou na etiketách také uvedeny. Dodávají nám energii, díky které naše tělo funguje. Počítání kalorií je užitečné ve sledování celkového příjmu a tím možnosti regulace jejich příjmu. Pokud budete během dne konzumovat velké množství kalorií, pak riskujete příbytek na váze, někdy až obezitu. Váš potřebný denní kalorický příjem je schopen určit váš lékař nebo dietolog.
3. Tuk
Existuje několik typů tuků, které lze nalézt na etiketách: celkové množství nasycených tuků, trans-tuků a cholesterolu. Tyto tuky se doporučuje konzumovat s mírou. Přestože jsou nezbytnou součástí vyvážené stravy, většina z nás je konzumuje ve více než dostatečném množství. Vyhněte se potravinám, které obsahují více než 10% nasycených tuků nebo více gramů trans-mastných kyselin, aby se snížilo riziko vzniku onemocnění srdce.
Americká asociace diabetiků tvrdí, že potraviny bez tuku mohou obsahovat větší množství sacharidů a téměř stejné množství kalorií jako potraviny s tukem. Jinými slovy, strava bez tuku není vždy tou nejlepší volbou.
4. Vláknina
Vláknina je nezbytnou součástí zdravé výživy. Vybírejte celá zrna, která poskytnou větší příjem vlákniny, protože ta snižuje hladinu glukózy v krvi. Vyberte si potraviny, které mají v každé dávce alespoň 2 gramy vlákniny, ať můžete konzumovat alespoň 25 gramů vlákniny denně.
5. Sodík
Sodík, především sodík obsažený v soli, je velmi důležitou živinou. Sodík nemá vliv na hladinu glukózy v krvi, ale průměrný dospělý člověk by měl konzumovat méně než 2400 mg sodíku na den.
Jezte méně tučného masa a více ovoce a zeleniny. Přečtěte si přísady i nutriční hodnotu a vyberte si potraviny, které obsahují více přírodních ingrediencí.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.