Přírodní léčbaZdraví

Podpořte zdraví svých střev, podpoříte tak své celkové zdraví

Střeva nemají za úkol pouze trávit přijímanou potravu. Plní daleko více důležitých funkcí. Mezi jinými jsou jedním z orgánů našeho imunitního systému. Zdravá střeva znamenají dobrou imunitu. Střeva také brání pronikání toxinů do krve a krevního řečiště.

Dopřejme jim probiotika a prebiotika

Probiotika představují živé mikroorganismy – dobré bakterie, které se nacházejí ve střevech a mají velmi důležitou úlohu při udržování jejich správné funkce. Do těla se dostávají díky doplňkům nebo z fermentovaných potravin. Prebiotika představují výživu pro dobré bakterie nacházející se v tlustém střevě. Podporují vyváženou střevní mikroflóru a správnou funkci střev. Nalezneme je v některých druzích potravin. Patří mezi ně banány, oves, cibule a další potraviny s vysokým obsahem vlákniny.

Pozor na cukry

Není tím myšlen pouze klasický cukr, ale i další umělá sladila, zpracované potraviny nebo třeba alkohol. Tady všude se také cukr nachází. Jeho nadbytečný příjem může být důvodem nerovnováhy mezi dobrými a špatnými bakteriemi. Celkové zdraví podpoří konzumace přírodních celistvých potravin.

Podpora zdravého trávení pomocí čajů

Některé bylinky a koření mají pozitivní vliv na naše trávení. Patří mezi ně fenykl, zázvor, kurkuma, lékořice nebo heřmánek. Jako mírné projímadlo působí kofein obsažený v zeleném čaji nebo zelený čaj Matcha.

čerstvý zázvor

Dostatečný přísun vlákniny

Vláknina je velice důležitá pro správné fungování trávicí soustavy. Mezi potraviny s vyšším obsahem vlákniny patří zelenina a ovoce, ořechy, semena a luštěniny nebo celozrnné produkty.

Fermentované potraviny v jídelníčku

Tyto druhy potravin obsahují aktivní enzymy, probiotika a prospěšné bakterie. Mezi známé fermentované potraviny patří kysané zelí, nakládaná zelenina, kimchi, kefír nebo třeba jogurty s obsahem živých bakterií.

Dostatek tekutin

Dostatečná hydratace je pro zdravá střeva velmi důležitá. Dehydratace zpomaluje dobu průchodu stravy střevem a také brání vyplavování toxinů z těla. Také vláknina potřebuje pro správnou funkci dostatek tekutin.

Vědomé stravování

Buďme přítomní u jídla. Odložme mobilní telefon, sedněme si k jídelnímu stolu bez tabletu či notebooku a soustřeďme se pouze na jídlo. Pečlivě žvýkejme každé sousto, vyhraďme si čas určený pouze pro jídlo. Jen tak dáme mozku signál, že je čas soustředit se na trávení a vstřebávání tolik potřebných živin.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button