Špatná cirkulace krve je příčinou celé řady zdravotních obtíží. Díky ní hrozí vyšší riziko vzniku infarktu, trombózy nebo mozkové mrtvice. Kromě toho je správné zásobení orgánů krví pro jejich fungování nutností.
Špatný krevní oběh se může objevovat v důsledku zdravotních obtíží. Patří mezi ně například onemocnění jater, cukrovka, potíže s ledvinami nebo choroby srdečního charakteru. Někdy však mohou být příčinou špatné stravovací návyky, nezdravý životní styl, absence některých důležitých živin nebo kouření.
Existují přirozené způsoby, kterými můžeme zlepšit svůj krevní oběh. Samozřejmostí je vhodná strava a správná životospráva.
Přírodní způsoby podporující lepší krevní oběh
Do jídelníčku můžeme zařadit některé potraviny a živiny, které krevní oběh podpoří.
- Kajenský pepř – čistí krev přírodním způsobem a podporuje krevní oběh. Kromě toho může pomoci zahřát studené ruce a nohy. Podporuje dilataci krevních cév. Lze jej přidávat do některých, především masových, pokrmů.
- Zázvor – alternativa pro ty, kterým vadí kajenský pepř. Kořen zázvoru pomáhá zlepšit náš krevní oběh. Do jídelníčku jej zařadíme velmi snadno. Může být součástí pokrmů a polévek nebo si z něj můžeme připravit lahodný čaj či studenou domácí limonádu. Kromě toho, že nás dokonale osvěží a rozproudí nám v těle krev, podpoří i naši imunitu.
- Kyselina listová – patří mezi vitamíny skupiny B. Je důležitá pro růst a replikaci buněk, především pak v období těhotenství, kdy podporuje správný vývoj plodu. Při jejím nedostatku se může, kromě jiného, objevit anémie – nižší počet červených krvinek. Tělo pak není zásobeno dostatkem kyslíku a živin.
- Hloh – v lidovém léčitelství se, kromě jiného, tato bylina používá jako ochrana proti nepravidelnému srdečnímu rytmu. Pomáhá rozšiřovat cévy, zlepšuje tak krevní oběh (především bioflavonoidy v hlohu obsažené) a navíc chrání krevní oběh proti poškození volnými radikály.
- Řebříček – lidové léčitelství jej využívá pro rozšiřování cév. V kombinaci s květem lípy a hlohem pomáhá bojovat proti vysokému krevnímu tlaku a funguje jako prevence proti krevním sraženinám.
- Česnek – je známý jako přírodní antibiotikum. Obsah allicinu zlepšuje průtok krve a jako přírodní diuretikum podporuje vylučování škodlivin z těla. Přebytečné tekutiny mohou příčinou otoků kloubů.
- Skořice – toto koření je ceněno nejen pro svoji schopnost zlepšovat hladinu cukru v krvi, ale také díky tomu, že pomáhá zlepšit krevní oběh. Starověká čínská medicína ji používá jako zahřívací prostředek. Také je ideálním pomocníkem pro podporu lepšího trávení. Kumarin, ve skořici obsažený, pomáhá ředit krev. Při její konzumaci by měli být opatrní právě ti, kdo již léky na ředění krve užívají.
- Cibule – pravidelná konzumace syrové cibule může regulovat krevní oběh a pomoci snižovat riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a vysokého krevního tlaku.
- Gingko Biloba – kromě podpory energie nabízí Gingko Biloba také pomoc s ředěním krve a zlepšením krevního oběhu.
- Rozmarýn – tato bylina je nejen chutným kořením, ale také pomocníkem proti celé řadě zdravotních obtíží. Patří mezi ně i podpora lepšího krevního oběhu.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.