Zdraví

Pijete Coca-Colu? Její vliv na organismus je skutečně děsivý!

Pijí vaše děti Coca-Colu? Konzumujete ji i vy? A víte, co všechno svému tělu činíte konzumací tohoto nápoje? Tento článek je věnován všem, kteří Colu pijí a přitom nevědí, co daný nápoj obsahuje.

Coca-ColaPití Coca-Coly má v Americe opravdu dlouholetou tradici. Vyrábí se již od roku 1886 a je nejprodávanějším nápojem na světě. A znáte důvod, proč tomu tak je? Dnes si povíme, jaké opravdové radosti se do Coca-Coly přidávají.

Sladké nápoje

Takovéto sladké napoje jsou celosvětově považovány za jedny z hlavních příčin obezity, diabetu 2. typu a zubního kazu. Britský lékárník Niraj Naik popsal proces, který vysvětluje, co se v lidském těle děje během jedné hodiny po vypití plechovky Coca-Coly. Tento nápoj obsahuje přibližně 10 lžiček přidaného cukru v jedné plechovce Coly. Přitom světová zdravotnická organizace doporučuje konzumovat pouze 6 lžiček přidaného cukru denně, což znamená, že jedna porce Coly, kterou si za den dáme, obsahuje hodnotu přidaného cukru, který bychom měli pozřít za celý den..

Zdravotní potíže

S pitím sladkých nápojů, mezi které patří i Cola, přicházejí zdravotní potíže a predispozice k určitým onemocněním ve stáří. Lidé, kteří pijí 1-2 plechovky sladkých nápojů denně, mají o 26% větší pravděpodobnost vzniku cukrovky 2. typu a postupnému vzniku silné obezity.

Coca-Cola? Malá droga pro děti

Cola se stává svým složením běžnou sladkostí, kterou popíjejí nejčastěji děti. Oblíbili si její specifickou chuť, kterou vytváří právě vysoký obsah cukru. Obsah cukru je tak vysoký, že se do Coly musejí přidávat látky, jmenovitě kyselina fosforečná, která otupuje sladkou chuť, což nám umožňuje pít nápoj, aniž bychom ho vyzvrátili. Proč je právě dětmi tolik oblíbená? Coca-Cola má dokonale promyšlenou reklamu a propagaci, která jí dává sílu působit především na teenagery a děti. Navíc její sladká chuť a vizáž, která je s pitím Coca- Coly spojena, je nesmírně láká.

Co se stane, když vypijete Coca-Colu?

Coca-ColuHladina cukru se do dvacet minut po požití Coca-Coly obrovsky zvedá. Játra přijímají velké množství cukru, který se v našem těle mění na tuk. Během 40 minut po absorbování veškerého kofeinu z Coly přichází zvýšení krevního tlaku. Tímto jsou v mozku umrtveny některé receptory, které alarmují únavu. Dítě se tedy najednou cítí plné energie, i když může být již tělesně unaveno. Pět minut po požití Coly vzrůstá produkce dopaminů v mozku a dochází k poruchám center odměn.

Ano máme i centrum odměn v mozku, které úzce souvisí se vznikem motivace, emocí a pocitu potěšení. Coca-Cola stimuluje tato střediska se srovnatelnými účinky jako heroin. Hodinu po vypití nápoje začíná klesat hladina cukru v krvi, což může způsobit podrážděnost a ospalost. Toto schéma neplatí jen pro Coca-Colu, ale pro všechny šumivé nápoje, které obsahují kofein.

Složení Coca-Coly

Coca-Cola se vyrábí již dlouhou dobu a její historie je nevšední. Nás však zajímá především složení a její účinky na zdraví. Dříve obsahovala dvě hlavní ingredience, a to výtažek z koky a z ořechu koky s obsahem kokainu a kofeinu, též obsahovala i víno. Později se z receptu vytratilo víno a Coca-Cola se stala nealkoholickým nápojem, který měl posílit, osvěžit a působil proti bolestem hlavy a únavě. Postupem času byla voda nahrazena sodovkou a místo kokainu se do Coly přidal zvýšený podíl kofeinu, který přinášel stejnou funkci. Kvůli chuti se však výtažek z koky zbavený kokainu do nápoje stále přidává. Coca-Cola souhrnně obsahuje: extrakt z koky, kyselinu fosforečnou, kofein, cukr, vodu, limetkovou šťávu, vanilku, karamel, plus další přísady, které byly odhaleny před 5 lety, těmi je: pomerančový a citronový olej, koriandr, skořice, muškátový oříšek a neroli.

Nyní již víte, co oblíbená Coca-Cola obsahuje a snad vám tento článek ukázal, jak moc důležité je pití Coca-Coly omezit. Zkuste to a budete se cítit lépe.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button