Spolupráce

O Vánocích můžete mlsat i zdravě! Co připsat do nákupního seznamu?

Dobré jídlo je jedním z hlavních důvodů, proč se na Vánoce těší jak děti, tak i dospělí. Skoro každý si na Vánoce připraví spoustu sladkého cukroví, naplní lednici uzeninami, sýry a dalšími lahůdkami a pochopitelně si uvaří i plnohodnotnou štědrovečerní večeři – obalovaného kapra s bramborovým salátem. Ne každý si však takové hodování může dovolit, ať už ze zdravotních důvodů nebo kvůli tomu, že si hlídá figuru.

Když však takový člověk kolem sebe vidí rodinu a blízké, jak do sebe ládují nezdravá jídla a náramně si při tom pochutnávají, může pro něj být těžké, se těchto lahůdek zříct. Jestliže je to i váš případ, máme pro vás jednu cennou radu – přichystejte si pro sebe dobroty, které vašemu zdraví ani postavě nijak neuškodí a naopak pro vás budou i prospěšné. Jak takové dobroty mohou vypadat?

Ořechy a sušené ovoce zaženou všechny chutě

Asi nejzdravější alternativou ke klasickým brambůrkám a podobným pochutinám jsou ořechy. Na výběr máte z různých druhů, takže se nemusíte spokojit jen s jednou chutí, ani se obávat toho, že by se vám během svátků přejedly – jaké ořechy se vyplatí jíst při hubnutí, se dozvíte zde. Když vás naopak přepadne chuť na něco sladkého, sáhněte po sušeném ovoci. Zaženete chutě a ještě k tomu do těla dostanete vitamin C a další cenné látky, které vás ochrání před případným nachlazením nebo chřipkou.

Lidl leták příští týden nabídne mandle a lískové ořechy po 200 gramech za 49,90 Kč – najdete je na stránce číslo sedm. Když je nasypete do mísy a přidáte k nim ještě třeba kešu, sušené meruňky, rozinky a nebo datle, budete mít plnou mísu zdravých dobrot. Až budete o Vánocích u televize mlsat něco takového, stoprocentně se vyhnete následným výčitkám, jelikož do těla dostanete plno zdravých tuků a vitamínů. Jen pamatujte na to, že by oříšky měly být nepražené, v opačném případě by se za dietní považovat nedaly.

Domácí chipsy z trouby s minimem oleje

Ani zmíněné chipsy si však odpírat nemusíte. Stačí, když si je připravíte sami doma a ve zdravější podobě. Můžete k tomu využít například kapustu, cibuli nebo různé druhy kořenové zeleniny – inspirovat se můžete těmito recepty. Základní postup je stejný – zeleninu nakrájíte nebo natrháte na plátky, promícháte s troškou olivovového oleje a dáte péct do trouby. Po vytažení jemně osolíte a opepříte a případně dochutíte dalším kořením, které máte rádi.

Guacamole namísto klasické “česnekovky”

Pro mnoho lidí se často stávají kamenem úrazu nejrůznější majonézové pomazánky a sýrové dipy, a to zejména na Silvestra. I pro tyto případy však existují alternativy jako třeba avokádové guacamole. Jeho příprava je velice jednoduchá – vidličkou rozmačkáte zralé avokádo (zbavené pecky a slupky), zakápnete ho citronovou šťávou, nakrájíte k němu sušená rajčata a podle chuti k němu přidáte prolisovaný česnek. Pak už jen zamícháte s dochutíte solí a pepřem a můžete podávat jako dip k zeleninovým chipsům nebo natírat na pečivo a zdobit čerstvou zeleninou.

Jak vidíte, mlsání nutně nemusí zahrnovat plno cukru a tuku. Existuje spousta dobrůtek, které vám nepokazí zdraví ani figuru. Jestliže však přece jen podlehnete okolnímu tlaku a dopřejete si salát s majonézou, kousek uzeniny nebo zralého sýra, raději zvolte menší množství a hlavně si to nevyčítejte. Už se mnohokrát potvrdilo, že všechny naše problémy začínají našimi černými myšlenkami. Když už tedy “zhřešíte” a dopřejete si nějaké nezdravé jídlo, vychutnejte si to – Vánoce jsou přece jen pouze jednou do roka.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button