Chybí vám dobrá nálada, potřebujete povzbuzení? Pravděpodobně vám chybí v těle dopamin. Řídí naši náladu, koncentraci a spokojenost. Jestliže ho je v těle málo, objevují se pocity deprese, nespokojenosti, únavy, úzkosti, nesoustředěnost a můžeme trpět častými změnami nálad. Vysokou hladinu dopaminu podpoříme některými potravinami a nemusí to být zrovna čokoláda.
Dýňová semínka
Obsahují tyrosin, což je sloučenina, která pomáhá zvyšovat hladinu dopaminu v těle. Kromě toho nabízejí vitamín E, který produkci dopaminu stimuluje. Také omezuje výskyt volných radikálů. Ty mohou způsobovat, kromě jiného, poškození mozku, který má produkci dopaminu na starosti. Je známo, že dýňová semínka snižují hladinu cholesterolu a brání vzniku ledvinových kamenů. Mohou tvořit dokonalou svačinku nebo součást chutných a zdravých zeleninových salátů.
Bylinky
Produkci dopaminu můžeme podpořit i některými bylinkami. Patří mezi ně máta, ostropestřec mariánský, pískavice řecké seno, kopřiva, ženšen nebo červený jetel. Ideální forma konzumace je čaj.
Jablka
Obsahují, silný antioxidant kvercetin, který má pozitivní vliv na zdraví mozku. Předchází neurodegenerativním onemocněním a podporuje produkci dopaminu. Mezi další antioxidanty se řadí polyfenoly, ty také chrání buňky mozku před poškozením.
Pšeničné klíčky
Dodají tělu esenciální aminokyselinu nazývanou fenylalanin. Ta je v těle přeměňována na tyrosin, který stimuluje uvolňování dopaminu do těla.
Tmavá čokoláda
Mnoho lidí konzumuje čokoládu v období, kdy se cítí vyčerpaní. Kvalitní čokoláda, s obsahem minimálně 85 % kakaa, obsahuje fenylalanin, který podporuje produkci dopaminu.
Melouny
Nejen příjemné osvěžení během horkých letních dnů nabízejí melouny. Také obsahují již výše zmiňovaný tyrosin. Kromě toho obsahují velké množství vitamínu B6, který podporuje produkci dopaminu. Bonusem je pak nízký obsah kalorií, vitamín C a voda.
Banány
Také banány obsahují tyrosin, jež stimuluje a reguluje hladinu dopaminu v těle. Kromě toho nabízejí i další živiny. Vyšší obsah tyrosinu mají banány zralejší, sladké.
Losos
Zdravotní přínosy konzumace lososa jsou nesporné a všeobecné známé. Je to dokonalý zdroj omega-3 mastných kyselin, které jsou velmi důležité pro celkový vývoj mozku a jeho správné funkce. Jsou velmi důležité i pro produkci dopaminu. Pokud lososa nemáte rádi, můžete vyzkoušet třeba tuňáka, makrelu, sardinky nebo pstruha.
Vejce
Obsahují sloučeniny, které stimulují metabolismus a spouštějí produkci dopaminu. Jedná se o potravinu univerzální, která se dá připravovat různými způsoby. Můžeme ji tedy mít na jídelníčku téměř pravidelně.
Jahody
Mají v sobě velké množství vitamínu C. Ten pomáhá, kromě jiného, bojovat proti volným radikálům vyskytujícím se v mozku. Ten tak může snadněji produkovat dopamin. Antioxidanty obsažené v jahodách chrání buňky proti poškození.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.