Únava je častým příznakem moderní doby. Pracujeme dlouhé hodiny a snažíme se rozhodnout mezi povinnostmi a jistotou, že pokud se dostatečně nevyspíme, nebude s námi k vydržení. Ale co když spíme dostatečně a přesto nám během dne chybí energie, jsme vyčerpaní a cítíme neustálou únavu? Problém je často v kvalitě spánku spíše než v jeho délce. Existuje mnoho faktorů, které mohou spánek ovlivnit, takže i když si myslíte, že jste spali dobře, ale cítíte se unavení, pak je pravděpodobné, že tomu tak nebylo.
Mnohé studie ukázaly, že kvalita spánku významně ovlivňuje naši psychickou pohodu. Pocit únavy může výrazně snížit kvalitu našeho života a brání nám si jej užít. Jste-li zvědaví, proč trpíte únavou navzdory každodennímu osmihodinovému spánku, pak jste na správném místě.
Nedostatek cvičení
V práci strávíme většinu života a často to znamená, že také většinu času prosedíme. Sedavý způsob života může ovlivnit naše tělo i mysl více, než bychom si kdy mysleli. Nejen že je nezdravý, co se týká přibírání na váze, ale také způsobí, že jsme mnohem unavenější a pomalí. Může také ovlivnit kvalitu našeho spánku, protože naše tělo nevydává během dne dostatek energie proto, aby si následně mohlo dopřát zasloužený kvalitní spánek.
Možná si myslíte, že cvičením jen zvýšíte svou únavu, ale opak je pravdou. Formování postavy tělo omlazuje a podporuje kvalitnější odpočinek. Ať už budete cvičit ráno, během polední přestávky či večer, každodenní trénink podpoří váš spánek efektivní a přirozenou cestou.
Ujistěte se také, že si během celého dne dopřáváte krátké procházky, při nichž se trochu projdete a protáhnete.
Dehydratace
Jaké množství vody denně vypijete? Dehydratace významně přispívá k pocitu únavy. Mnoho lidí si neuvědomuje, jak málo vody během dne vypijí, protože ji nahrazují nezdravými slazenými limonádami, případně kávou. Dehydratace má na naše tělo nepříznivý vliv, naše orgány efektivně nefungují, protože srdce vysílá kyslík mnohem pomalejším tempem, což vede k pocitům únavy a vyčerpání. Vypijte každý den alespoň 8 až 10 sklenic vody denně.
Vzhledem k tomu, že náš mozek se skládá z 85 % z vody, je jasné, jak zásadní je dostatečná hydratace pro optimální kvalitu spánku. Zvýšení denního příjmu vody by vám mělo pomoci k udržení energie po delší dobu.
Nevhodná strava
Nezdravá strava může ovlivnit, jak se během celého dne cítíte. Jestliže často konzumujete tučné nebo sladké potraviny, možná je to hlavní příčina toho, že se necítíte ve své kůži. Klíčem v boji proti vyčerpání může být tedy zdravá a vyvážená strava s vysokým podílem čerstvého ovoce a zeleniny.
Existuje mnoho potravin, které vám zaručí dlouhodobou energii, například to jsou obiloviny, ořechy, listová zelenina a sušené ovoce. Důležitý je zejména nízký obsah cukru a vysoký podíl vlákniny. Začněte už snídaní, která vás dobije na celé dopoledne. Dobrým tipem jsou například vajíčka, celozrnné topinky nebo müsli bez cukru, v poslední době jsou také velmi oblíbené různé kaše, například pohanková či rýžová. Během dne jezte v pravidelných intervalech menší porce tak, aby vaše tělo energeticky nestrádalo.
Deprese nebo stres
Další příčinou únavy může být stres či deprese. Někdy si ani neuvědomujeme, že máme tyto problémy a vidíme jen příznaky: únavu a nízkou motivaci. Je třeba přemýšlet o tom, zda neexistuje něco, co může být zásadní příčinou k tomu, abyste se cítili tímto způsobem. Máte pocit, že za nic nestojíte a špatné emoční rozpoložení? Možná se vám to zdá naprosto normální, ale pokud tyto stavy trvají déle než několik dní, je rozumné promluvit si s odborníkem. Pomoci vám také mohou různé relaxační techniky, jako je například meditace.
Nezdravá hladina cukru v krvi
Další příčinou vaší únavy může být nevyvážená hladina cukru v krvi. Zejména pokud jíte velké množství uměle zpracovaných potravin nebo potravin s vysokým obsahem cukru, pak může během celého dne pravidelně docházet k poklesu hladiny. Pokud máte podezření, že je to váš případ, pak je důležité příjem těchto jídel výrazně omezit, ne-li zcela vynechat. Cukr z ovoce je zdravější, tudíž tomu se zcela vyhýbat nemusíte, ale i zde platí pravidlo „Všeho s mírou“.
Skryté zdravotní problémy
Pokud se domníváte, že vaše strava je zdravá, pijete hodně vody a netrpíte stresem, pravidelně cvičíte, stále však únavou trpíte, mohla by ukazovat na skryté onemocnění.
Existuje totiž mnoho dalších příčin extrémní únavy, jako je například chudokrevnost, chronický únavový syndrom, spánková apnoe, snížená funkce štítné žlázy, infekční mononukleóza a mnohé další. V tomto případě se tedy poraďte s odborníkem a nechte si udělat testy krve.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.