Migréna u každého probíhá jinak. Někdy přichází pomalu a máte čas učinit preventivní opatření s cílem odvrátit nejhorší bolest. Jindy přicházejí zcela nečekaně a zachvátí nás s takovou silou, že nestihneme nic podniknout. Někdy dokonce tyto silné bolesti hlavy mohou vyvolat zvracení. Pacienti jsou světloplaší a nesnesou silnější zvuky.
Ať už u vás probíhá migréna jakkoli, je určitě důležité, abyste se poradili s lékařem o možných příčinách. Nicméně, existuje několik věcí, které vám mohou pomoci, aniž byste se dočkali vedlejších příznaků. Čtěte dál a dozvíte se 10 možností, jak s migrénou zatočit.
Zjistěte, co migrénu způsobuje a poté se snažte těchto věcí vyvarovat
Možná zjistíte, že jste citliví na některé potraviny, intenzivní podněty, jako je například koncert hlasité hudby, léky nebo dokonce hormonální změny. Pokud jste opatrní a sledujete působící faktory, můžete pravděpodobnou příčinu migrény zjistit a také najít způsoby, jak ji odvrátit.
Masáž
Pokud už migrénu máte nebo cítíte, že přichází, masáž vám může pomoci. Delší napětí, a to zejména v kombinaci se stresem, může silně souviset s nástupem urputných bolestí hlavy. Při masáži se zaměřte především na krk, spánky a čelo. Můžete ji rozšířit až na záda a k čelistím tam, kde cítíte napětí.
Byliny
Některé byliny nebo bylinné čaje mohou při migréně pomoci. Vědecké studie potvrdily pokles počtu migrén po bylinných čajích. Při bylinné léčbě si vždy dejte pozor, od koho byliny berete.
Esenciální oleje
Určité oleje mohou zmírnit bolest. Například máta peprná, levandule a bazalka jsou populární v boji proti migrénám. Tyto oleje ulevují a také bojují proti zánětům, takže mohou být dvojnásobně efektivní. Nicméně pokud jste během migrény citliví na pachy a vadí vám, do aromaterapie se nenuťte.
Hořčík
Jednou z věcí, které si uvědomíte, až budete na své tělo vyvíjet určitou námahu, jako je například maraton či porod, je fakt, že pro jeho správnou funkci je nutný dostatečný příjem vitaminů a minerálů. Dva nejdůležitější pro zdraví svalů jsou hořčík a draslík. Bylo zjištěno, že nízká hladina hořčíku může být spojena s migrénou, proto jeho dostatečný příjem může bolesti hlavy velmi snížit. Funguje to jen u některých jedinců, za vyzkoušení však rozhodně nic nedáte.
Protahování těla
Občas je největší problém způsob, jakým držíte tělo při sezení. Určité pozice způsobují velký tlak na nesprávná místa. Máte – li sedavé zaměstnání a trpíte migrénami, mohou souviset právě s držením těla. Mravenčení nebo necitlivost v rukou, zatínání čelistí a brnění těla mohou být příznaky špatné polohy. Proto může být snaha o správné držení těla spolu s protahovacími cviky velmi užitečná.
Relaxační techniky
Občas stačí si během migrény lehnout na tmavé tiché místo. Může vám pomoci i příjemná koupel, přestože většinou teplo není tou nejlepší volbou, vše záleží na vás. Užitečná může být i meditace, zvláště pokud je hlavním spouštěčem stres. U meditace bylo prokázáno, že občas snižuje stres stejně účinně jako léky.
Dostatečná hydratace
Občas máte migrénu jednoduše proto, že špatně pečujete o své tělo. V některých případech může být příčinou špatná strava, ale pravděpodobnější je, že jste dehydratovaní. Pokud pracujete venku v teplém počasí nebo jste hodně aktivní, možná zapomínáte na dostatečný přísun vody. Sledujte množství vody, které vypijete a možná vzniku migrény úplně předejdete.
Led
Bolesti hlavy všeho druhu jsou často způsobeny zánětem. V takových případech je ledování určitě lepší volbou než teplo. Studený obklad a pobyt v temné, tiché místnosti vám může poskytnout opravdovou úlevu. Pokud příčinou vaší migrény není zánět, led vám může také ulevit, i když nutně nezkrátí její průběh.
Nejlepší věc, kterou můžete v boji s migrénou udělat, je dostatečně o sebe pečovat. Zdravá strava, dostatek spánku i vody a méně stresu – to vše jsou důležité faktory. A když občas nezafunguje prevence, už víte, jak si přírodně od bolestí pomoci.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.