Spolupráce

Magnetický držák – Jak si jej vyrobit?

Na magnetický držák snadno a rychle přicvaknete pracovní náčiní v kuchyni, nářadí v dílně i jiné nástroje vyrobené z oceli. Existují magnetické držáky na mobil, na mýdlo, kuchyňské utěrky, ručníky a mnoho dalšího. Dnes se podíváme, jak si během pár minut vyrobit magnetický držák na nářadí v pracovně, garáži nebo dílně.

Podle toho, jak silné magnety pro výrobu magnetického držáku zvolíte, udrží lehčí nebo i těžší nářadí. Nejsilnější běžně dostupné jsou neodymové magnety. Seženete i kotoučové magnety s otvorem na šroub se zápustnou hlavou. Ten se dá sice na podklad dobře přišroubovat, ale pro výrobu magnetického držáku není vhodný.

Neodymové magnety jsou křehké, použijte raději magnetický úchyt

Proč se běžné magnety pro držáky nehodí? Protože magnety jsou křehké. Při nárazu během umisťování nářadí k držáku mohou prasknout.

Vhodnější a mnohem odolnější jsou magnetické úchyty, držáky. Jedná se také o silné neodymové magnety, ale kromě poniklování, které magnet chrání před korozí, jsou navíc vlisované v odolném ocelovém pouzdře.

Ocelové pouzdro chrání magnet před nárazy

Ocelové pouzdro magnet chrání před nárazy a zároveň zvyšuje magnetickou sílu. Navíc mají magnetické úchyty různé způsoby uchycení, například vznitřní otvor na šroub, závitový otvor nebo můžete pořídit magnety se závitovým čepem. Ty jsou ideální pro magnetický držák.

Pro výrobu magnetického držáku nářadí jsme zvolili magnetický úchyt se závitovým čepem HS-20 M6 s průměrem 20 mm a magnetickou silou cca 16 kilogramů. Součástí ocelového pouzdra je závitový čep M6.

Výroba magnetického držáku je jednoduchá

  1. Kupte v železářství nebo hobby marketu ocelový profil s vhodnými otvory pro závit M6.
  2. Skrze otvory prostrčte potřebný počet magnetických úchytů, na druhé straně profilu magnety upevněte maticí.
  3. Profil připevněte k nosníku v dílně nebo pomocí hmoždinek na zeď.
  4. Hotovo. Teď už jen stačí k držáku přicvaknout nářadí.

Podle potřeby můžete zvolit i silnější magnetické úchyty se závitovým čepem. Na e-shopu Unimagnet.cz je pořídíte až do magnetické síly 80 kg. Ty už ale mají silnější čep se závitem M8.

Magnetické úchyty s edají i různě kombinovat, podle toho, jak těžké nářadí potřebujete na držák umístit.

Pozor, při manipulaci a práci se silnými magnety dávejte pozor, hrozí skřípnutí prstů. Doporučujeme použít ochranné rukavice.

Které nářadí bude na magnetickém držáku držet?

  • kladiva, sekery (pro ně je však lepší použít silnější magnetické úchyty),
  • kleště, stranové i jiné klíče,
  • šroubováky, vrtáky – pozor, působením magnetu dojde k jejich magnetizaci,
  • zahradní nůžky, lopatky, motyčky,
  • úhelníky a další ocelové nářadí.

Tip: Jestliže chcete nářadí ochránit před poškrábáním „kov na kov“, využijte pogumované magnetické úchyty se závitovým čepem.

Zdroj náhldových obrázků: unimagnet.cz

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button