Zdraví

Lze bojovat se stresem a překonat jej?

Stres je součástí života každého z nás. Nezáleží na věku, občas jej zažívá každý. Většina z nás bere stres jako negativní. Někdy však může být, v malé míře, i pozitivní. Tlačí nás k lepším výkonům ve sportu, v práci nebo v tom, co máme rádi. Trochu stresu může naši výkonnost zlepšit, příliš stresu však našemu organismu škodí. Některé stresové situace jsou dočasné – termíny odevzdání nějakého úkolu, podání dobrého sportovního výkonu a obvykle zmizí. Jiné jsou chronické, ty mohou mít negativní vliv na naše zdraví.

Reakce těla na stres

Tělo reaguje na stres tím, že se nastartuje, připravuje se na boj nebo útěk. Dojde k vylučování adrenalinu, rozbuší se nám srdce a zrychlí se dech. Před stresem bohužel neutečeme, musíme s ním bojovat. Stres nám nedovolí se uvolnit, má negativní vliv na naše zdraví.

Dá se stres zvládat?

Pokud je to stres ze situace, která pomine, někdy jej zvládneme. Můžeme se také pokusit stresu předcházet.

  • Dobrý spánek

Pokud se dobře a dostatečně vyspíme, tělo bude odpočinuté a zvládne každodenní nápor stresových situací bez závažnějších problémů. Jestliže spíme špatně, ráno jsme unaveni a naše odolnost vůči stresu klesá. Dostatek spánku je důležitý pro naši každodenní činnost. Budeme-li odpočatí, podáme kvalitní výkon a stres můžeme eliminovat.

  • Cvičení

Fyzická aktivita nám přináší celou řadu výhod. Kromě jiného i duševní pohodu. Cvičení pomůže využít adrenalin, který v našem těle koluje. Navíc se snáze uvolní serotonin a endorfíny, které navozují pocit spokojenosti, klidu a štěstí. Vybrat si můžeme jakýkoli druh pohybové aktivity. Klidně to může být i rychlejší procházka na čerstvém vzduchu.

  • Meditace

Kromě toho, že pomáhá snižovat stres, zlepšuje soustředění a tím i výkonnost. Vyčistí mysl od škodlivých myšlenek a starostí. Zaměřuje se na správné dýchání a vnáší jasnost do našich myšlenek.

meditující žena

  • Sociální kontakt

Je potřeba trávit nějaký čas s lidmi stejného věku, sdílet s nimi svoje myšlenky, pocity a aktivity. Pokud trávíme čas s dalšími lidmi, cítíme se šťastnější a spokojenější a tím eliminujeme stres.

  • Psaní deníku

Pokud si někdo píše deník, dělá to před spaním. Shrne si tak myšlenky a situace proběhlého dne. Napíše si to, co se mu líbilo a povedlo a zaznamená to, co je potřeba vylepšit. Bez ohledu na to, jaký den byl, vždy v něm nalezneme něco pozitivního.

Pokud se objevuje stres pravidelně, je potřeba odstranit stresor – může pomoci změna pracovního rozvrhu nebo dokonce práce. Můžeme se zkusit vyhýbat lidem, kteří v nás stres vyvolávají. Někdy stres vyvolávají konkrétní situace. Vždy je potřeba se zamyslet nad tím, co stres způsobuje a jakým způsobem se stresorům vyhýbat nebo se jim postavit.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button