Rýma je zdravotní komplikace, kterou způsobuje zánět nosní sliznice. Nejčastěji se objevuje na jaře a na podzim, ale setkat se s ní můžeme během celého roku. Její inkubační doba je 1-3 dny a objevuje se nejčastěji u toho, kdo má sníženou imunitu. Jednou z hlavních příčin bývá prochladnutí.
Hlavní příznaky rýmy
Mezi hlavní příznaky patří klasická sekrece hlenu, zhorší se průchodnost nosních dýchacích cest, v akutních případech dochází i ke zhoršení či ztrátě čichu, kýcháme a může se objevit i zvýšená teplota a dokonce i slzení.
Co radí naše babičky?
Vyzkoušet můžeme inhalaci páry. Do horké vody můžeme přidat i některé uvolňující éterické oleje. S pocením pomohou poctivý kuřecí vývar, horká koupel a bylinkové čaje (lípa, jitrocel, meduňka). Do jídelníčku zařadíme více ovoce, doplníme zinek a jako všelék použijeme česnek. Pomoci může také výplach se solným roztokem.
Bylinky, které s rýmou zatočí
Existuje celá řada bylinek, které pomáhají v boji s rýmou a jejími příznaky. Pojďme si některé představit.
Rýmovník
Ten můžeme pěstovat celoročně v květináči, na okenním parapetu. Máme jej tak vždy po ruce. Dužnaté lístky příjemně voní. Je to směs máty a meduňky. Můžeme si rozmělnit jeho lístky u nosu nebo si připravme extrakt či sirup.
Rakytník
V tomto případě se jedná o keř, který je charakteristický svými typicky oranžovými bobulemi. Obsahuje velké množství vitamínů C a A. Z bobulí se připravuje sirup nebo extrakt. Užívat však můžeme i šťávu nebo plody.
Černý bez
Proti rýmě pomáhají sušené listy nebo květy, ze kterých si připravíme chutný čaj. Ten uleví při nachlazení. Dobrá je jeho kombinace s květy hluchavky, podbělu nebo lípy.
Divizna
Tady pomůže odvar ze sušených květů.
Heřmánek
Tato bylinka je velmi univerzální. Pravidelné popíjení heřmánkového čaje podpoří náš organismus a je vhodné při nachlazení.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.