Zdraví

Které bylinky pomohou proti rýmě? Nasbírejte a nasušte si je do zásoby

Rýma je zdravotní komplikace, kterou způsobuje zánět nosní sliznice. Nejčastěji se objevuje na jaře a na podzim, ale setkat se s ní můžeme během celého roku. Její inkubační doba je 1-3 dny a objevuje se nejčastěji u toho, kdo má sníženou imunitu. Jednou z hlavních příčin bývá prochladnutí.

Hlavní příznaky rýmy

Mezi hlavní příznaky patří klasická sekrece hlenu, zhorší se průchodnost nosních dýchacích cest, v akutních případech dochází i ke zhoršení či ztrátě čichu, kýcháme a může se objevit i zvýšená teplota a dokonce i slzení.

Co radí naše babičky?

Vyzkoušet můžeme inhalaci páry. Do horké vody můžeme přidat i některé uvolňující éterické oleje. S pocením pomohou poctivý kuřecí vývar, horká koupel a bylinkové čaje (lípa, jitrocel, meduňka). Do jídelníčku zařadíme více ovoce, doplníme zinek a jako všelék použijeme česnek. Pomoci může také výplach se solným roztokem.

Bylinky, které s rýmou zatočí

Existuje celá řada bylinek, které pomáhají v boji s rýmou a jejími příznaky. Pojďme si některé představit.

Rýmovník

Ten můžeme pěstovat celoročně v květináči, na okenním parapetu. Máme jej tak vždy po ruce. Dužnaté lístky příjemně voní. Je to směs máty a meduňky. Můžeme si rozmělnit jeho lístky u nosu nebo si připravme extrakt či sirup.

Rakytník

V tomto případě se jedná o keř, který je charakteristický svými typicky oranžovými bobulemi. Obsahuje velké množství vitamínů C a A. Z bobulí se připravuje sirup nebo extrakt. Užívat však můžeme i šťávu nebo plody.

Černý bez

Proti rýmě pomáhají sušené listy nebo květy, ze kterých si připravíme chutný čaj. Ten uleví při nachlazení. Dobrá je jeho kombinace s květy hluchavky, podbělu nebo lípy.

černý bez květ

Divizna

Tady pomůže odvar ze sušených květů.

Heřmánek

Tato bylinka je velmi univerzální. Pravidelné popíjení heřmánkového čaje podpoří náš organismus a je vhodné při nachlazení.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button