Workoholik je člověk, který má nutkavou a nekontrolovatelnou potřebu neustále pracovat. Tato závislost na práci často bývá na úkor jiných aspektů osobního života. Workoholik často pracuje dlouhé hodiny, i když to není potřeba. Práci obětuje svůj volný čas a dokonce často i spánek. Může se u něj objevovat paranoia ohledně pracovního výkonu. Může být posedlý přemýšlením o tom, jak si najít co nejvíce času na práci. Může se dokonce dostat i do stresu v případě, že přestane pracovat. Tato závislost na práci často pramení z nutkavé potřeby dosáhnout pracovního úspěchu. Objevuje se u těch, kteří patří do skupiny perfekcionalistů. Takto vedený styl života však danému jedinci může způsobovat celou řadu zdravotních potíží a to jak fyzického, tak i duševního charakteru.
Workoholismus a zdravotní problémy
V případě, že nemůžete pracovat, dostáváte se do stresu, dokonce se mohou objevit i stavy úzkosti či dokonce deprese. Chronický stres podporuje vysoký krevní tlak, tím se zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a dokonce i úmrtí. Závislost na práci může negativním způsobem ovlivnit i osobní vztahy, což vede k osamělosti a izolaci. Ty mohou mít za následek vznik deprese.
Příznaky
Mezi nejčastější příznaky závislosti na práci patří:
- Dlouhá doba trávená v zaměstnání, i když to není potřeba.
- Nedostatek spánku, čas pro něj určený věnujete práci.
- Posedlost úspěchy souvisejícími s prací.
- Intenzivní obavy z pracovního neúspěchu.
- Paranoidní stavy ohledně pracovního výkonu.
- Rozpadající se osobní vztahy, které ovlivňuje setrvávání v práci.
- Zanedbávání koníčků a zájmů na úkor práce.
- Práce jako obranný způsob vyhýbání se vztahům.
Zvládání závislosti na práci
Nejprve je potřeba si závislost na práci uvědomit a chtít se z ní vymanit. Teprve potom ji lze pomalými krůčky odstraňovat a to pomocí drobných životních změn. Je potřeba přehodnotit svůj životná styl, svoje hodnoty. Nutností je oddělit život pracovní od toho osobního. Je potřeba se začít věnovat i něčemu jinému, než jen práci.
- Nastavení „stop time“
Je potřeba si určit čas na oběd a spánek. Tuto dobu je nutno dodržovat a práci se vyhýbat.
- Plánování aktivit nesouvisejících s prací
Ideální volbou je procházka, chvilka relaxace s hudbou nebo četbou. Je vhodné si vytvořit každodenní rutinu, ta podpoří pravidelnou strukturu dne, v níž nebude chybět čas na relaxaci a odpočinek.
- Čas pro rodinu a přátele
Rodina a přátelé tvoří nedílnou součást našeho života. Vždy bychom si měli během dne na ně udělat alespoň chvilku. Nemusí to bát zrovna setkání, ale třeba telefonní hovor.
- Rozvrh dne
Pomůže vymezit čas strávení v práci, s rodinou, přáteli nebo třeba koníčky. V rozvrhu se musí objevit také doba určená pro relaxaci a spánek. Velkou roli hraje i správná životospráva.
Pokud se u někoho objevuje závislost na práci, kterou si nechce připustit, natož ji řešit, může se časem objevit syndrom vyhoření, který směřuje k extrémnímu stresu, narušeným osobním vztahům a celé řadě zdravotních obtíží.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.