Spolupráce

Ječné zrno obtěžuje, ale brzy zmizí

Vzbudili jste se s nutkavým pocitem, že je všechno špatně? Máte oteklé oko, bolestivou bulku pod víčkem a pohled do zrcadla vám nedělá žádnou radost?

Ječné zrno, které potíže způsobilo, patří k nejčastějším, ale naštěstí ne vážným onemocněním oka. Stačí, aby se ucpala mazová žlázka na horním nebo dolním víčku mezi řasami, a bakterie, které se do očí dostávají z okolní kůže, spustí zánět. Problémem je vysoká infekčnost: stačí si nechtěně promnout nemocné oko a zánět si přenesete do druhého. Podobně nakazíte své okolí ručníky nebo sdílenými líčidly s kamarádkou.

Poznejte svého nepřítele i sami sebe

Ječné zrno se ohlásí zarudnutím oka, řezavou bolestí, pálením a nekontrolovatelným slzením. Zánět může provázet i horkost a otoky. Sáhněte si do svědomí, zda není příčina na vaší straně… Velmi častým spouštěčem je nedostatečná hygiena při péči o oči (odličování, vkládání čoček), ale problém může způsobit i pobyt v prašném prostředí či nedostatek spánku.
Když se záněty očí opakují, měli byste přemýšlet, jestli nejdou potíže hlouběji: mohou je vyvolávat hormonální nerovnováha v organismu, snížená obranyschopnost (nedostatek vitaminu B), ale i některé z civilizačních chorob, třeba cukrovka.

Průběh zánětu má svá pravidla

Prvotní pálení a řezání přejde v bolest, víčko zrudne a oteče. Kolem třetího dne se bolest ustálí kolem místa zánětu, objeví se hnisavá čepička, tedy bulka. Určitě vás láká ji vymáčknout, nebo proříznout, ale mohli byste si zbytečně průběh zánětu zkomplikovat. Po týdnu ječné zrno samo praskne. Nastane výrazná úleva, tlak je pryč. Odtékající hnis opatrně odstraňujte z koutků očí vatičkou namočenou v borové vodě. Pomohou i výplachy celého oka a aplikace volně prodejné oční masti Opthalmo Septonex či Opthalmo Azulen.

Bylinky a rady babiček rozhodně neuškodí

Odvar z heřmánku, světlíku a sporýše hojí a zklidňuje. Obklady na oči přikládejte několikrát denně. Zrání ječného zrna urychlí nahřátá krupice na suché pánvi. Po opražení hrudku zabalte do látky, tu přežehlete do hladkého obkladu a 3x denně přikládejte. Podobně funguje obklad z klasické krupicové kaše. Uleví i rozvařená brambora se žloutkem a kapkou horkého mléka. Směs rozmačkejte a vložte do látky.

Po týdnu je čas na návštěvu oční ambulance

Když ječné zrno nepraská, bolí, je čas navštívit očního lékaře. Ten může předepsat antibiotickou mast případně zvolí další léčbu. Ječné zrno by totiž mohlo přejít i do chronické formy a tu je třeba řešit drobným chirurgickým zákrokem.

Tip: Slyšeli jste již o nové službě lékař online? Prostřednictvím chatu nebo videohovoru vás profesionální lékař ze společnosti EUC vyšetří a navrhne další postup! A ordinují 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Zdroj náhledového obrázku: pexels.com

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button