Spolupráce

Jak zpevnit lámavé a třepivé nehty jednou provždy?

Mnoho žen trápí vzhled jejich nehtů, i když mají pocit, že jim poskytují velkou péči. Ruce jsou jednoduše části těla, které jsou vidět při každé činnosti, při podání si ruky s přáteli, při práci na počítači, při nákupu i třeba při běžné chůzi. Nepěkné roztřepené a přehnaně se lámající nehty prostě těžko skryjete. Pokud máte problémy se svými nehty také vy, máme pro vás několik zajímavých rad, jak si k jejich lepšímu vzhledu dopomoci.

Co má vliv na stav nehtů?

Hned na kraji bychom si měli přiznat, že na genetiku všechno nesvedeme. Nemusí se to zdát, ale jedná se vlastně o dobrou zprávu. Znamená to, že si stav a vzhled vlastních nehtů můžeme do značné míry sami ovlivnit. A to především:

  • stravou,
  • zohledněním ročního období (v zimě se může projevit vliv mrazu i nižší příjem správných živin),
  • péčí o zdraví a imunitu,
  • omezením stresu,
  • dostatkem odpočinku.

Způsobů, jak zpevnit nehty, existuje celá řada. A často pomůže jejich kombinace.

Odstraňte chyby v péči o nehty při práci

Ruce jsou během dne vystaveny mnoha různým vlivům, a nejedná se jen o změny teplot nebo počasí. Jedná se také o řadu dalších faktorů, které povrch nehtů poškozují. Například přímý kontakt s chemickými prostředky na úklid a čištění, práce s vysoušedly, ale třeba i práce na zahradě. Zkuste u všech těchto činností využívat rukavice.

Jak na vnější péči

Třepivým ani lámavým nehtům neprospívá ani hrubé zabrušování, používejte proto jen jemné papírové pilníčky a pokud možno zkraťte délku nehtů. Pilujte vždy kolmo k nehtu (nehet tak tolik neztenčíte). Pilujte jedním směrem a ne ze strany na stranu.  Na odlakování nepožívejte agresivní odlakovače s přídavkem acetonu, ale sáhněte raději po produktech s přírodními výtažky.

Lakovat poškozené nehty můžete speciálními vyživovacími laky (jsou většinou bezbarvé), které dodají potřebné látky (keratin, vápník, železo, proteiny, hedvábí, křemičité složky) i dobrou ochranu.

Používejte krémy a oleje

Velmi často spolu s nehty trpí i celá pokožka rukou. Je třeba je proto často natírat vhodnými krémy, aby nedocházelo k vysoušení kůže a jejímu popraskání. Při vrstvení krému se zaměřte i na nehtové lůžko a samotné nehty.  Proto používejte především krémy, které jsou ideálně i obohaceny o kvalitní výživné oleje, které posilují stavbu nehtů.

Nehty milují zábaly

Zábaly nehtům dopřejte klidně každý druhý den, hlavně ty olejové. Pro nehty jsou téměř zázračné kosmetické olivové nebo kokosové oleje. Poskytněte svým rukám zábal alespoň na třicet minut – ruce s nehty dostatečně natřete (zároveň i promasírujte pro lepší prokrvení) a na uvedenou dobu je uložte klidně do volných gumových rukavic. Nebo používejte noční zábaly s kosmetickou vazelínou. Opět použijte rukavice, ale speciální prodyšné, bavlněné, abyste umožnili pokožce dýchat a zároveň si neničili své povlečení.

Nedostatek keratinu a vitamínů

Hlavní složkou nehtů je protein keratin. V nehtech prostupuje několika vrstvami a zajišťuje prostřednictvím buněk defacto celou pevnost nehtů. Buňky pak musí být dostatečně dobře vyživovány. Základem zdraví je vždy vyvážená strava. Ale i přes veškerou péči můžete občas procházet obdobím, kdy se nedostatek některé živiny projeví na zdraví. Nehty jsou skoro jako zrcadlem toho, co člověku aktuálně chybí. A pokud se vám nehty lámou nebo třepí v určitém období (pravidelně v určitých částech roku), pak je třeba některé vitamíny, minerály a další doplňovat cíleně.

Na které výživové prvky se zaměřit?

Velkou roli hrají vitamíny skupiny B (hlavně biotin – B7), také C, E, minerály železo, vápník, hořčík a zinek. Nesmí chybět dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin. Dále je třeba jídelníček obohatit o kvalitní bílkoviny. Pro výživu nehtů a nehtového lůžka je obzvlášť důležitý kolagen. Je velmi snadno vstřebatelný a výrazně snižuje nejen lámavost nehtů, ale podporuje i jejich růst.

Pravidelné pročištění těla

Kvalitu nehtů lze podpořit i dobrou detoxikací organismu. Tělo je vystaveno různým okolním vlivům a nejen ze stravy je zanášeno mnoha škodlivými látkami. S většinou z nich si poradí přirozenou cestou vylučování (potem, močí, stolicí a podobně), ale nemůže škodit mu s očistou také pomoci. Detoxikaci tak můžete provést některou cílenou detoxikační kůrou, zařazením lehčích potravin nebo nápojů s očistnými účinky (například bylinné čaje, zelené čaje, zelené superpotraviny- zelený ječmen, chlorela, spirulina, a podobně).

Návrat ke krásným a zdravým nehtům může být někdy poněkud delší časovou záležitostí. A vaše péče se klidně může projevit až za několik týdnů. Nezbývá než doporučit dostatek trpělivosti, protože výsledek za to jistě bude stát. Pokud ale budete uvedené rady dodržovat i do budoucna, zajistíte si tak krásné nehty natrvalo.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button