Když chůze nesnesitelně bolí nebo není vůbec možná, ať už vlivem pokročilého věku, či v situaci po úrazu či při onemocnění dolních končetin, nezbývá nic jiného než vzít na milost invalidní vozík. Tato kompenzační pomůcka umí nechodící pacienty „vrátit zpátky do hry” a umožnit jim komfortní pohyb v rámci jejich možností. Na co si dát při výběru invalidního vozíku pozor a podle čeho vybrat ten správný?
K čemu slouží invalidní vozík?
Základní funkcí invalidního vozíku je umožnit uživateli s omezenou schopností pohybu pohodlný a bezpečný přesun z bodu A do bodu B. Při jeho výběru závisí na tom, jak moc je jeho uživatel aktivní a také na druhu a závažnosti handicapu.
Pokud bude vozík využíván pouze k pohybu v budově nebo na krátké vzdálenosti (např. areál nemocnice či domova pro seniory), postačí jednoduchý model se základní výbavou, pokud jej chce uživatel využívat i pro náročnější projížďky po městě nebo v terénu a chce se pohybovat samostatně bez nutnosti asistenta, je dobré zvolit vozík v takovém provedení, které mu svobodu pohybu dopřeje v maximální možné míře.
Co je důležité při výběru invalidního vozíku?
Při vybírání kvalitního mechanického invalidního vozíku je vždy nutné brát v úvahu, kdo jej bude využívat. Od toho se odvíjí výběr konkrétního vozíků i případných doplňků. Je uživatel paraplegik, nebo kvadruplegik? Utrpěl mozkovou příhodu? Je po amputaci? Je vozík pouze pomocník při delší chůzi nebo je využíván denně?
Pokud nevybíráte vozík pro sebe, ale pro klienta nebo příbuzného, zeptejte se ho před nákupem, jak plánuje vozík využívat a společně se zamyslete nad tím, co by ideálnímu invalidnímu vozíku nemělo chybět, případně jaké funkce by měl mít.
Jaké jsou druhy invalidních vozíků?
Mechanické vozíky lze jednoduše dělit na skládací a pevné. Ty pak mohou být podle účelu použití, podle materiálu či podle dalších funkcí rozlišeny ještě na odlehčené, sportovní, polohovací či multifunkční. Speciální kategorií jsou pak invalidní elektrické vozíky.
Velmi důležitá je nosnost invalidního vozíku. Při výběru vezměte v potaz aktuální hmotnost uživatele a raději ji trochu nadhodnoťte. Budete mít jistotu, že vozík zvládne i větší zátěž. Standardní vozíky jsou konstruovány pro váhu 80 – 150 kg, ale na trhu jsou i invalidní vozíky pro pacienty s nadváhou.
Kromě váhy uživatele byste měli hledět také na váhu samotného vozíku. Na tu má největší vliv materiál, ze kterého je vyrobena základní konstrukce. Nejtěžší jsou vozíky ocelové, jejichž výhodou je, že unesou i pacienty s vyšší hmotností. Odlehčené invalidní vozíky se nejčastěji vyrábějí z hliníku nebo z karbonu či titanu. U posledních dvou typů invalidních vozíků je nutné počítat s vyšší pořizovací cenou.
Jestliže víte, že budete vozík často převážet, zjistěte si před nákupem, jak moc jej lze složit. U některých typů lze sklopit zádová opěrka a sejmout kola, některé lze složit zcela na plocho i bez sejmutí kol. Pohodlně se tak vejdou do kufru běžného auta a jsou po ruce například při cestě na nákup nebo k lékaři.
Z čeho se invalidní vozík skládá:
-
Kola a obruče
Každý vozík je vybavený 2 páry kol. Zadní kola jsou větší a mají zpravidla rozměr 24” (u dětských invalidní vozíků zpravidla 20”), přední kola mají různé rozměry (dle výrobce), ale jsou vždy menší.
U vozíků pro manuální pohon jsou zadní kola opatřena obručemi, pomocí kterých lze vozík ovládat. Obruče mohou mít ocelové, chromované, hliníkové či karbonové. Důležité je, aby neprokluzovaly. Z toho důvodu mohou mít silikonové návleky či mohou být pogumované.
Kola u vozíku mohou mít nafukovací pneumatiku nebo mají obutí z polyuretanu (PU), které je vyplněno speciální pěnou. Pro sportovní vozíky existují kola se speciálním povrchem, které kombinuje to nejlepší z nafukovacích a polyuretanových koleček. Sportovci také mívají kola zavěšená pod úhlem 3°, aby jízda byla stabilnější.
-
Podnožky a stupačky
Jako podnožka se u invalidních vozíků označuje místo pro nohy, tedy od kolen, až po plosku nohy. Stupačka je pak ta část pod chodidlem.
Podnožka může být součástí pevného rámu nebo může být oddělitelná. Často také bývá polohovatelná nebo naklápěcí. Stupačky mohou být spojené nebo jednotlivé. I zde lze většinou regulovat jejich sklon. U některých modelů je možné doplnit stupačky na invalidním vozíků jistícím páskem, díky kterému budou chodidla držet na správném místě.
-
Sedátko a opěrka
Pohodlné a bezpečné posezení je u invalidního vozíku naprosto klíčové. V ideálním případě by šířka sedáku měla odpovídat šířce sedícího pozadí uživatele a z každé strany by měla být mezi tělem a konstrukcí vozíku 2 cm mezera.
Opěrka nesmí být ani příliš nízká, ani vysoká. Perfektní opěradla by mělo dosahovat přibližně ke spodnímu okraji lopatky.
Jak sedátko, tak opěrka invalidního vozíku by měly být z omyvatelného materiálu, který je v případě potřeby možné vypodložit polštářkem proti vzniku dekubitů pro větší komfort.
U uživatelů vozíku, kteří mají oslabenou horní část těla, se doporučuje doplnit horní část invalidního vozíku o bederní a hrudní jistící pás.
-
Bočnice a područky
Bočnice jsou další variabilní součástí vozíku. U jednoduchých transportních vozíků nejsou, za to u běžných vozíků určených k celodennímu používání nesmí chybět. Mohou být výškově nastavitelné, aby je bylo možné upravit podle potřeby. Jejich součástí jsou i područky a blatníky.
Invalidní vozík, který bude uživatel ovládat svépomocí, by měl mít krátkou područku, aby bylo možné pohodlně dosáhnout na obruče. U vozíků, kde jeho řízení bude obstarávat asistent, jsou doporučené opěrky delší, pro pohodlnější oporu rukou. Delší područky umožňují také bezpečné zapření, pokud se uživatel vozíku potřebuje přemístit například na toaletu či na pracovní židli.
Blatníky jsou u invalidního vozíku nezbytné, pokud jej uživatel hodlá používat i k projížďkám v terénu.
-
Brzdy
Bez kvalitních brzd, nelze vozík používat. Dle typu invalidního vozíku a typu handicapu je vhodné zvolit odpovídající brzdy.
Nejčastěji se u mechanických invalidních vozíků můžete setkat s brzdami přítlačnými, které jsou umístěné u obručí po stranách vozíku. U invalidních vozíků ovládaných asistentem jsou brzdy bubnové s páčkou. Existují i vozíky, které mají brzdy pro obě kola umístěnou pouze na jedné straně apod., ale tyto speciální úpravy nepatří mezi standardní a je nutné se na jejich realizaci domluvit s výrobcem či dodavatelem vozíku.
K invalidním vozíkům patří i příslušenství, které může jeho využívání zpříjemnit a zjednodušit. Pro příklad jmenujme například odrazky na kola, polštářek na podsedák, fusak na podnožku, přídavnou tašku na bočnice či opěrku nebo třeba bezdrátový kompresor pro dofouknutí koleček.
Před pořízením invalidního vozíku se nezapomeňte informovat u ošetřujícího lékaře a zdravotní pojišťovny, jaká je výše příspěvku na nákup invalidního vozíku.
Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.