Cukry v literatuře též najdete pod pojmy sacharidy nebo uhlohydráty. Jsou to látky sloužící našemu tělu jako palivo. Složením jsou to organické sloučeniny vytvořené z uhlíku, vodíku a kyslíku v poměru 2:1.
Asi dvě třetiny energie, kterou přijímáme stravou, by měly pocházet ze sacharidů, jedna čtvrtina z bílkovin a tuky bychom měli potlačit na minimum.
Pro lidský organismus rozlišujeme tři základní skupiny:
- monosacharidy (glukóza, fruktóza aj.)
- oligosacharidy (sacharóza, laktóza a maltóza)
- polysacharidy
Glukóza
Nejdůležitější pro naše tělo je glukóza, tedy cukr, který získáváme přímo, nebo štěpením z ostatních, složitějších cukrů. Jako palivo se pak přenáší krví. V játrech a ve svalech je připravena ve formě glykogenu jako zásoba paliva.
Denní dávka
Měla by být rozdělena tak, aby přísun potravy byl plynulý a stabilizoval hladinu krevního cukru. Po sportovním tréninku nebo jiné tělesné námaze je největší potřeba paliva-glukózy, kterou potřebujeme pro činnost svalů a mozku. Náš příští fyzický výkon je do značné míry limitován právě úrovní takto vytvořených zásob. Po namáhavém tréninku či vyčerpávající fyzické práci je potřeba již do 15-30 minut přijmout 100 g sacharidů pro muže a 50-75 g pro ženy.
Nejvhodnější přijímání energie
Nejlepší je směs komplexních sacharidů, maltodextrinu a fruktózy. Komplexní cukry-polysacharidy podporují obnovu glykogenu mnohem lépe než jednoduché cukry, tedy glukóza a sacharóza. Příjem jednoduchých cukrů najednou způsobuje velký vzestup hladiny krevního cukru a mobilizuje tvorbu inzulinu (hormon slinivky břišní), který pomáhá přemísťovat glukózu do buněk.
Inzulin ovšem také podporuje ukládání tuku, což si nepřejeme. Proto se vyvarujme dodávání energie jednoduchými cukry. U nás však právě z více než 25% pokrýváme energetický příjem sacharózou, což nejen zvyšuje neúměrně náš energetický příjem, ale vyčerpává i buňky produkující inzulin a vede ke vzniku cukrovky.
Polysacharidy
Jsou tvořeny z molekul monosacharidů a z hlediska výživa je dělíme na rostlinné a živočišné. Nejběžnější formou rostlinných jsou škrob a vlákniny a najdeme je v semenech, obilninách, bramborách a zelenině. Nejbohatším zdrojem škrobu jsou těstoviny, chléb a pečivo, brambory a rýže.
Orientační přehled obsahu sacharidů v některých potravinách vyjádřeno v procentech:
- cukr 99
- rýže 79
- včelí med 78
- rozinky 64
- čokoláda 57
- brambory 20
- jablka 12
- ananas 6
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.