Zdraví

Jak předcházet ztučnění jater?

Ke ztučnění jater dochází v případě, kdy jaterní tkáň akumuluje abnormální množství tuku. Ztučnění jater může způsobit také virová hepatitida. Příčinou mohou být i některé léky nebo vyšší množství alkoholu. Velmi často se objevuje u lidí, kteří mají vysokou hladinu cholesterolu, vysoký krevní tlak nebo inzulínovou rezistenci. Je běžné u lidé, kteří trpí nadváhou nebo obezitou.

Existuje prevence?

Velkou roli hraje strava. Výskyt ztučnělých jater je úzce spojován s metabolickým zdravím a zdravějším stravováním. Dobrým příkladem je středomořská strava, která obsahuje velké množství zeleniny a zdravých tuků.

Vzhledem k tomu, že čatsou příčinou jsou obezita a nadváha, pomáhá hubnutí zahrnující zdravé stravování. To může pomoci kontrolovat krevní tlak, hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Podpora zdraví jater

Zdraví jater lze podpořit správným stravováním. Čemu se vyhýbat a na co se zaměřit?

Pozor na rychlé občerstvení

Pravidelná konzumace rychlého občerstvení podporuje ztučnění jater. V rychlém občerstvení se nachází vyšší množství nasycených tuků, přidaného cukru a dalších složek, které negativně ovlivňují zdraví jater a metabolické zdraví.

Pozor na nápoje s přidanými cukry

Nápoje s vyšším obsahem cukrů vedou k ukládání do jater, nezávisle na příjmu kalorií. Nahraďte slazené nápoje obyčejnou vodou nebo bylinnými čaji.

bylinné čaje

Vyhýbejte se alkoholu

Alkohol má na naše játra velmi negativní vliv. Kromě toho postrádá jakoukoli nutriční hodnotu a také negativně ovlivňuje zdravý mikrobiom.

Konzumace převážně celých potravin

Do jídelníčku zařaďte zeleninu, bobulové ovoce, vejce, drůbeží maso, ořechy a celozrnné produkty.

Zaměřte se na zdravé tuky

Tuky naše tělo potřebuje, ale pouze ty zdravé. Pomáhají vstřebávat vitamíny, chrání buňky našeho těla. Vytvářejí pocit spokojenost a sytosti. Tuky v játrech pomáhá snižovat středomořský způsob stravování. Jeho součástí je kvalitní panenský olivový olej, který se řadí mezi zdravé tuky. Zdravé tuky nabízejí také avokádo, ořechy nebo ryby.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button