Spolupráce

Jak počítat kalorie?

Snažíte se zhubnout a hledáte tu nejlepší cestu? Možná se i vám dostalo rady, že byste měli počítat kalorie. No, hezky se to říká, ale jak na to? A proč je to tak důležité? Čtěte dál, vše se dozvíte!

Kdo chce zhubnout, ten se musí dostat do kalorického deficitu

Hubnutí je poměrně náročná věc, zhubnout za den, dva nebo tři je naprosto nemožné. Stejně jako nějakou dobu trvalo, než jste kila nabrali, tak nějakou dobu bude trvat, než se jich zbavíte. Aby se vám to dařilo, měli byste změnit svoje stravovací návyky, začít se hýbat a dobře spát.

Potřebujete se také dostat do kalorického deficitu, což znamená, že váš energetický výdej bude vyšší než příjem. Hodit se vám může i BMI kalkulačka, díky které zjistíte vaši optimální hmotnost, na kterou byste se měli dostat.

A k čemu ty kalorie?

Energie, která je obsažená v potravinách a využívaná během všech metabolických dějů se vyjadřuje v kaloriích. Jedna kalorie představuje množství tepla, které potřebujete k ohřátí 1 g vody o 1 °C. To je hodně malé množství tepla, proto se využívají ještě kilokalorie.

A tady se zase vracíme ke kalorickému deficitu. Abyste hubnuli, musíte přijímat méně kalorií, než kolik jich za den vydáte. Abyste si spočítali, kolik kalorií byste každý den měli optimálně přijmout, potřebujete znát hodnotu svého bazálního metabolismu, který zahrnuje denní spotřebu energie v klidu, včetně té, která je potřeba pro základní životní funkce jako je dýchání, srdeční činnost apod.

Označuje se i jako klidový metabolismus a podle toho, jak moc jste aktivní, tvoří 70-80 % vašeho denního energetického výdeje.

Pro výpočet bazálního metabolismu označovaného jako BMR se využívá následující vzorec:

BMR = 10 x váha v kg + 6,25 x výška v cm x věk v letech + 5

POZOR: Optimální denní kalorický příjem závisí nejen na vaší výšce a váze, ale také na pohlaví, věku, tělesné stavbě a také na tom, jak aktivní život vedete.

čerstvá zelenina

Proč kalorie počítat?

Zdá se vám to celé složité a náročné? Pořád nechápete, proč byste si měli zapisovat vše, co jíte? Ze začátku to jistě bude chvíli trvat, časem vás to ale zabere jen pár minut vašeho času, navíc:

  • Naučíte se tělo zásobovat potřebnými živinami.
  • Vyřadíte z jídelníčku to, co je naprosto zbytečné a neprospívá tělu. Například jednoduché cukry.
  • Zjistíte, že i potraviny, kterým jste se dosud vyhýbali, mohou být dobré a prospěšné. Co takhle proteinová tyčinka k svačině nebo nízkosacharidová pizza k obědu?
  • Časem budete znát hodnoty každého jídla, i v restauraci si tak vyberete plnohodnotné jídlo. A nemusí jít nutně jen o salát.
  • Budete žít zdravěji, což ocení celý váš organismus.
  • Snáz si udržíte svoji vysněnou hmotnost.
  • Pochopíte, proč jednou máte pocit, že byste mohli i skály lámat, a jindy sotva vstanete z postele.
Využijte kalorické tabulky

Při sestavování dietního jídelníčku a hlídání optimálního příjmu kalorií se vám budou hodit i kalorické tabulky, protože jednotlivé složky naší potravy obsahují různé množství kalorií.

Zdroj obrázků: Ketomix

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button