Zdraví

Jak odstranit nadbytečnou vodu z organismu?

Lidské tělo je tvořeno z velké části z vody. Někdy se jí však v organismu nahromadí mnohem více a člověk se pak necítí dobře. Mezi projevy pak patří pocit odulosti a nadměrné pocení. Pokud se organismus zavodňuje, může tento jev být příčinou některých zdravotních komplikací.

Jak se projevuje zavodnění?

Otoky – ty bývají nejčastějším symptomem při nadbytečném zavodnění organismu. Také mohou být důvodem některých závažných zdravotních komplikací. Patří mezi ně nižší funkce štítné žlázy nebo slabosti srdce.

Problémy s hubnutím – pokud držíte dietu a zároveň cvičíte a přesto se vám nedaří váhu snížit, může se jednat o hromadění tekutiny v organismu. V tomto případě pak fyzická aktivita zavodňování organismu ještě více zhorší.

Nadměrné pocení – především v oblasti dlaní.

Mohou se objevit změny krevního tlaku.

Výskyt celulitidy – ta se může objevit i u lidé štíhlých.

Proč dochází k zavodnění organismu?

Mezi nejčastější příčiny patří nevhodná životospráva. Zavodnění organismu podporuje nadměrný přísun soli a cukru a konzumace pokrmů, které obsahují více konzervačních látek.

K dalším rizikovým faktorům patří:

 • obezita
 • dlouhodobý nedostatek tekutin – tělo si tak dělá zásoby vody
 • některé druhy léků
 • gravidita
 • poruchy v oblasti lymfatického systému
 • některá onemocnění – játra, ledviny, srdce
 • hormonální nerovnováha
 • méně pohybu
 • úrazy nebo operace

Prevence

 1. Vhodná životospráva – z jídelníčku eliminujte kyselinotvorné potraviny – uzeniny, maso a obiloviny. Pozor dejte i na pokrmy kořeněné, polotovary, jídla nadměrně sladká nebo slaná.
 2. Vláknina a vitamín – vláknina pomáhá čistit močové cesty a ledviny. Tím tělo vylučuje nadbytečnou tekutinu. Mezi bohaté zdroje vlákniny patří čerstvé ovoce a zelenina, celozrnné produkty nebo lnění semínko.
 3. Pravidelný pohyb – nemusí se jednat o nic náročného. Postačí lehčí aktivita, která nabízí pravidelné dýchání. Může to být třeba turistika jóga, jízda na kole nebo plavání.
 4. Pravidelná hydratace

Bylinky podporující odvodnění organismu

Tyto bylinky podporují vylučování vody z těla – pampeliška, libeček, petrželka, kopřiva, brusinka nebo přeslička rolní. Mají močopudné účinky a tělu poskytují velké množství minerálů a vitamínů. Můžete si z nich připravit lahodný čaj, přidat je do polévek, pomazánek nebo salátů. Lze z nich zhotovit koupelovou lázeň.

Zdroj náhledového obrázku: Pixaby

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button