Lidské tělo je tvořeno z velké části z vody. Někdy se jí však v organismu nahromadí mnohem více a člověk se pak necítí dobře. Mezi projevy pak patří pocit odulosti a nadměrné pocení. Pokud se organismus zavodňuje, může tento jev být příčinou některých zdravotních komplikací.
Jak se projevuje zavodnění?
Otoky – ty bývají nejčastějším symptomem při nadbytečném zavodnění organismu. Také mohou být důvodem některých závažných zdravotních komplikací. Patří mezi ně nižší funkce štítné žlázy nebo slabosti srdce.
Problémy s hubnutím – pokud držíte dietu a zároveň cvičíte a přesto se vám nedaří váhu snížit, může se jednat o hromadění tekutiny v organismu. V tomto případě pak fyzická aktivita zavodňování organismu ještě více zhorší.
Nadměrné pocení – především v oblasti dlaní.
Mohou se objevit změny krevního tlaku.
Výskyt celulitidy – ta se může objevit i u lidé štíhlých.
Proč dochází k zavodnění organismu?
Mezi nejčastější příčiny patří nevhodná životospráva. Zavodnění organismu podporuje nadměrný přísun soli a cukru a konzumace pokrmů, které obsahují více konzervačních látek.
K dalším rizikovým faktorům patří:
- obezita
- dlouhodobý nedostatek tekutin – tělo si tak dělá zásoby vody
- některé druhy léků
- gravidita
- poruchy v oblasti lymfatického systému
- některá onemocnění – játra, ledviny, srdce
- hormonální nerovnováha
- méně pohybu
- úrazy nebo operace
Prevence
- Vhodná životospráva – z jídelníčku eliminujte kyselinotvorné potraviny – uzeniny, maso a obiloviny. Pozor dejte i na pokrmy kořeněné, polotovary, jídla nadměrně sladká nebo slaná.
- Vláknina a vitamín – vláknina pomáhá čistit močové cesty a ledviny. Tím tělo vylučuje nadbytečnou tekutinu. Mezi bohaté zdroje vlákniny patří čerstvé ovoce a zelenina, celozrnné produkty nebo lnění semínko.
- Pravidelný pohyb – nemusí se jednat o nic náročného. Postačí lehčí aktivita, která nabízí pravidelné dýchání. Může to být třeba turistika jóga, jízda na kole nebo plavání.
- Pravidelná hydratace
Bylinky podporující odvodnění organismu
Tyto bylinky podporují vylučování vody z těla – pampeliška, libeček, petrželka, kopřiva, brusinka nebo přeslička rolní. Mají močopudné účinky a tělu poskytují velké množství minerálů a vitamínů. Můžete si z nich připravit lahodný čaj, přidat je do polévek, pomazánek nebo salátů. Lze z nich zhotovit koupelovou lázeň.
Zdroj náhledového obrázku: Pixaby
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.