Spolupráce

Jak na Helicobacter pylori a pálení žáhy

Většina lidí si ani neuvědomuje, že ji má a během života její přítomnost ani nepocítí. No někteří na ni reagují bolestmi břicha, žaludečními křečemi a dalšími trávicími obtížemi. O čem právě mluvíme? O bakterií Helicobacter pylori. Neléčená infekce nezřídka vede i k vážnějším poruchám a komplikacím jako je gastritida, peptické vředy či dokonce rakovina žaludku…

Většina lidí ihned pozná, že to má a musí to také okamžitě řešit – pálení žáhy se totiž projevuje výstupem žaludečních kyselin do jícnu. Následný tlak a bolest za hrudní kostí přechází pak do celé břišní dutiny…

Co spojuje oba zmiňované problémy? Hlavně to, že se jim dá vyhnout a bojovat s nimi i vhodnými přírodními prostředky. Například i originální a unikátní chioskou mastichou.

Chioská masticha, co to vlastně je?

Masticha (Pistacia lentiscus) je jedinečná pryskyřice stromu, který pochází ze Středomoří. Po dlouhá staletí se tato pryskyřice používá pro zlepšení trávení, zdraví ústní dutiny a jater. Obsahuje množství antioxidantů, o nichž je známo, že podporují její skvělé terapeutické vlastnosti. Nejvíce unikátních látek dává pryskyřice ze stromů rostoucích na řeckém ostrově Chios. Právě Chioská masticha nese chráněné označení původu.

Masticha se používá jako žvýkačka (velmi oblíbený a vyhledávaný způsob), jak prášek, tinktura, či tobolky. Všechny formy mají své výhody a každá je vhodnější na jinou terapeutickou oblast. Tak například žvýkačky na zlepšení stavu ústní dutiny, masticha v prášku či kapslích zas při infekci Helicobacter pylori…

Co je Helicobacter pylori

Helicobacter pylori je malá paličková bakterie, která se v našem těle dokáže pohybovat díky bičíkem. Je jeden z nejrozšířenějších původců infekcí u lidí vůbec (první je zubní kaz mimochodem). Bakterie prosperuje na povrchu žaludeční sliznice a má „na svědomí“ různá onemocnění trávicí soustavy. Pojďme se na ně nyní podívat blíže.

Co všechno způsobuje?

Je toho víc a tedy pojďme pěkně popořadě. Bakterie může poškodit ochrannou výstelku žaludku a tenkého střeva. To se v konečném důsledku díky žaludeční kyselině, které je tak usnadněn přístup k tkáni, projevuje například vytvořením peptického vředu. Helicobacter pylori také může dráždit žaludek a způsobit zánět (gastritidu). Rovněž je rizikovým faktorem pro určité typy rakoviny žaludku.

Příznaky infekce

Když jsme na úvod zmínili, že někdo u sebe tuto bakterii ani nezaregistruje, je to opravdu tak. Zejména v úvodních fázích infekce nelze se stoprocentní jistotou přítomnost Helicobacter potvrdit. A v tom je i největší nástraha této infekce, že většina lidí nemá její nástup šanci vůbec zachytit. Dokonce i po jejím rozšíření a osídlení žaludečních stěn se zvykne projevovat jen jako běžné zažívací obtíže jako je bolest břicha, křeče či problém se zažíváním. Neléčená infekce se pak v nejvyšším stádiu projevuje už i chudokrevností a případně krvácením do trávicího traktu.

Jak se zbavit helikobaktera? Například i chioskou mastichou

Klasická léčba infekce spočívá v podávání antibiotik + léků, které potlačují tvorbu žaludečních kyselin. Avšak i kvůli zvýšené odolnosti této bakterie k léčbě antibiotiky se více začnou ohlížet i po alternativě.

Existuje totiž několik doplňků, či potravin, které mají opravdu prokazatelný vliv na potlačení helikobaktera v žaludku a vyřešení doprovodných problémů. Například i pryskyřice unikátního stromu zvaná chioská masticha. V této studii se potvrdila schopnost mastichy zabíjet bakterie Helicobacter pylori. 19 účastníků z celkových 52 úspěšně úplně potlačilo infekci po dvou týdnech užívání mastichy. Ti, kteří přitom užívali i antibiotika, dosáhli nejvyšší účinnost.

Co je pálení žáhy

Pálení žáhy, to je palčivá bolest někde za hrudní kostí často spojena s nakysle nahořklou pachutí v jícnu a ústech, kterou snad už zažil každý. Pokud se tak stane jednou za čas – v pořádku, ale pokud se opakuje v pravidelných intervalech nastává problém. Pálení žáhy, odborně pyróza, se většinou ohlašuje jako důsledek konzumace tučných či pikantních jídel a trvá obvykle jen pár minut, ale někdy i několik hodin. Zážitek, který opravdu „stojí zato“.

Co ho způsobuje

Za pálením žáhy velmi často stojí oslabení svěrače, který má zabránit zpětnému toku kyselého obsahu ze žaludku do jícnu. Způsobuje to zvýšený tlak v břišní dutině – co vědí potvrdit mnohé maminky v těhotenství, rovněž to může být důsledek užívání některých léků, nebo i přítomnost vředů a s tím spojené pomaleji vyprazdňování žaludku, případně též v extrémním případě také kýla bránice. Pálení žáhy může ještě více zhoršit kouření, nadváha, kofein, alkohol, silnější kořeněná jídla a užívání léků jako ibuprofen či aspirin.

Jak se projevuje

Bolest za hrudní kostí a hořkou pachuť jsme již zmínili, ale pálení žáhy se prezentuje i dalšími příznaky, které byste k této poruše někdy ani nepřiřadili. Jaké to jsou? Například i podráždění hlasivek a následný chrapot, bolest v krku a kašel bezprostředně po jídle, astma jako důsledek chronického kašle souvisejícího s pálením žáhy, nevolnost, nadměrná tvorba slin (což je vlastně reakce organismu a jeho snaha neutralizovat žaludeční kyselinu slinami) a potíže s polykáním.

Proč to tak vlastně pálí?

Co se při pálení žáhy v našem těle vlastně děje a proč to tak nepříjemně pálí? Je to proto, že zpětný tok žaludečního obsahu směřující vzhůru do jícnu, alias reflux, obsahuje velké množství kyselých žaludečních šťáv, které citlivou sliznici jícnu intenzivně dráždí. Výsledkem je pálivý pocit, při kterém některým až „vylézají i oči z důlků…“.

Jak chioská masticha pomáhá s pálením žáhy

Na pálení žáhy ve velké míře platí zavedení správných návyků ve stravování. Potravu třeba vždy důkladně rozžvýkat, pomalu polykat, jíst menší porce, dodržovat pitný režim, vypustit pozdní večeře a nechodit spát bezprostředně po jídle. V případě, že se pálení žáhy vyskytuje pravidelně i vícekrát týdně, je docela možné, že na tom má podíl i infekce bakterií Helicobacter pylori.

A i proto se na pomoc s pálením žáhy doporučuje také několik doplňků výživy a velmi oblíbená v tomto případě je rovněž chioská masticha, která podporuje správné fungování žaludku. Má silné antibakteriální a protizánětlivé účinky a proto se používání mastichy jeví opravdu jako účinná přírodní pomoc s nepříjemným pálením žáhy. Trápí vás žáha jen občas? Kúra s mastichou vám pomůže tyto problémy „vyšachovat“ opravdu na dlouhou dobu.

Mohlo by vás zajímat

Chioská Masticha – pomůže s trávením či Helicobacter pylori (vše, co potřebujete vědět) – https://bioporadce.cz/masticha/

Helicobacter pylori infection – https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/h-pylori/symptoms-causes/syc-20356171

What Causes Heartburn? – https://www.healthline.com/symptom/heartburn

The effect of mastic gum on Helicobacter pylori: A randomized pilot study – https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0944711309002396

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button