Všichni víme, že stres má na náš organismus negativní dopad a že bychom se měli snažit jej co nejlépe zvládat. Věděli jste však, že i stres může být pozitivní?
Existuje dobrý stres?
Ano, je tomu tak. Dobrý stres, také známý jako eustres (pozitivně působící motivující, stimulující stres, který umožňuje zvýšit výkonnost nebo soustředění), je pozitivní stresová reakce zahrnující optimální úroveň stimulace. Jinými slovy, je to stres, který může vzniknout z toho, že děláme něco náročného, ale příjemného.
Některé příklady činností nebo událostí, které mohou vést k dobrému stresu:
- odchod do důchodu
- založení rodiny
- příprava na novou pracovní pozici
- účast na sportovních akcích
Dobrý stres vzniká díky očekávání něčeho vzrušujícího.
Jak může být stres pozitivní?
Krátkodobé reakce na stres nám obecně mohou pomoci vypořádat se se stresujícím zážitkem. Stres může být výhodný několika způsoby.
Podpora vyšší mozkové síly
Nízkoúrovňové stresory stimulují produkci mozkových chemických látek zvaných neurotrofiny a posilují spojení mezi neurony v mozku. To může být primární mechanismus, kterému cvičení pomáhá zvýšit produktivitu a koncentraci. Stres má navíc potenciál pomoci zlepšit paměť v krátkém časovém období v některých situacích (např. potřeba absolvovat písemnou zkoušku).
Krátkodobé zvýšení imunity
Reaguje -li tělo na stres, připravuje se na možnost zranění nebo infekce. Jedním ze způsobů, jak to udělat, je produkovat extra interleukiny – chemikálie, které pomáhají regulovat imunitní systém – poskytují alespoň dočasnou obrannou podporu.
Podpora odolnosti
Naučit se zvládat stresové situace může pomoci ty budoucí snadněji zvládnout. Opakované vystavení stresujícím událostem dává šanci vyvinout si fyzický i psychologický smysl pro kontrolu.
Motivace k úspěchu
Stres může být právě to, co potřebujeme třeba k dokončení úkolů v práci. Klíčem je nahlížení na stresové situace jako na výzvu, se kterou se můžeme vypořádat.
Závěr
Stres negativně ovlivňuje naše zdraví a pohodu pouze tehdy, když se stane chronickým nebo když máme pocit, že situaci již nemáme pod kontrolou.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.