Babské rady

I když nemáte slepice, vaječné skořápky nevyhazujte. Nabízejí zajímavé možnosti využití

Vaječné skořápky nemusíte zákonitě používat jako doplněk stravy pro slepice. Nabízejí i další možnosti využití. Kde všude je uplatníte?

Možnosti využití vaječných skořápek

Střádejte si vaječné skořápky, můžete je využít různým způsobem.

  1. Hnojivo pro vaši zahradu – umístěte vaječné skořápky do hlíny a obohatíte ji o tolik potřebný vápník a další minerály. Vápník je užitečným minerálem při pěstování zeleniny. Uvítají jej rajčata nebo papriky a ocení je také jahody. Pokud nemají dostatek vápníku, může se na rostlinkách objevovat hniloba květů, která zmenší vaši úrodu. Skořápky v půdě podporují růst kořenů a klíčivost semínek. Pomáhají posilovat rostliny proti chorobám. Přidejte je však pouze k těm rostlinám, které vyžadují zeminu neutrální nebo zásaditou. V době vegetace je můžeme přidat, na jemno namleté, do zálivky – na 10 litrů vody 1 lžíce jemně drcených skořápek, nechte den odstát. Také je můžeme sypat kolem jednotlivých rostlinek, do půdy ke kořenům. Při zalévání se skořápky postupně rozpouštějí a rostlině tak předávají potřebné živiny.
  2. Čistidlo na hrnce a pánve – i když jsou vaječné skořápky křehké, mají abrazivní vlastnosti. Rozdrťte je a smíchejte s trochou mýdlové vody. Získáte tak ekologický čistící prostředek.
  3. Základ pro klíčení – skořápky od vajíček můžete použít jako malé květináčky. Polovinu skořápky naplňte hlínou a vsaďte do ní semínko. Jakmile vyklíčí, můžete jej, i se skořápkou, umístit do květináče nebo do zahradního záhonku.
  4. Pomoc v boji proti zahradním škůdcům – vaječné skořápky pomáhají bojovat proti slimákům a červcům. Posypejte obvod vaší zahrady rozdrcenými vaječnými skořápkami.
  5. Pomoc při čištění váz – smíchejte rozdrcené vaječné skořápky s vodou a octem a směs nalije do znečištěné vázy. Nechte působit do druhého dne. Pak vázu snáze vyčistíte.
  6. Vápnění trávníku – jemně nadrcené skořápky můžete využít pro vápnění trávníku. Také jsou účinným pomocníkem v místech, kde se vyskytuje hodně mechu. Ideální je, pokud je rozsypeme těsně před deštěm.
  7. Součást kompostu – skořápky dodají kompostu potřebný vápník a tím zvýší jeho kvalitu. Je však potřeba je rozdrtit, nikoli je vhazovat celé.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button