PohybZdraví

I během menopauzy se můžete věnovat cvičení. Co je nejlepší?

Během menopauzy přestanou vaječníky produkovat estrogen a objevují se různé příznaky – návaly horka, poruchy spánku nebo mozková mlha, ale také to zvyšuje riziko srdečních onemocnění, mrtvice a osteoporózy. Pokles estrogenu se také shoduje se zvýšením LDL cholesterolu, poklesem HDL cholesterolu a zvýšeným rizikem diabetu typu 2

Jak může cvičení pomoci bojovat s příznaky menopauzy?

Cvičení může potlačit některé nepříjemné příznaky menopauzy, stabilizovat váhu a nárůst břišního tuku. Po čtyřicítce ztrácíme ročně asi 1 až 2 % svalové hmoty. Svaly jsou však metabolicky mnohem aktivnější než tuk, takže potřebujeme udržovat naše svaly optimalizované. Tím oživíme metabolismus.

Silový trénink

Pokud existuje jedno cvičení, které byste měli dělat, mělo by to být zvedání těžkých závaží. Trénink se zátěží nejen pomáhá budovat svaly, ale také podporuje klouby a předchází muskuloskeletálním problémům. Zvedání těžších závaží po kratší dobu je klíčové.

Kardio

Když jsou ženy mladší, estrogen chrání srdce, ale po menopauze se riziko srdečních onemocnění výrazně zvyšuje. Cvičení napumpující srdce jako je běh, plavání a jízda na kole, mohou nejen snížit riziko srdečních onemocnění a odstranit mozkovou mlhu, ale mohou také výrazně pozitivně ovlivnit náladu a spánek. Běh 15 minut denně nebo hodinová rychlá chůze snižují riziko deprese. Kardio cvičení zlepšuje kvalitu spánku i náladu.

Jóga

Pravidelné cvičení jógy může smysluplně zlepšit kvalitu spánku i kvalitu života žen v menopauze.

jóga

Cvičení pánevního dna

Během perimenopauzy a menopauzy mohou hormonální změny způsobit snížení průtoku krve do pánevního dna a ztenčení vaginálních slizničních tkání. Cvičení, které posiluje svaly, jež podporují střeva, močový měchýř a vagínu, může zlepšit flexibilitu, sílu, koordinaci a průtok krve. Cvičení pánevního dna může navíc zvýšit sexuální vzrušení a spokojenost u žen po menopauze.

Chůze

Chůze má obecně tolik výhod – zlepšuje náladu, snižuje bolest, ztuhlost a vysoký krevní tlak.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button