Nezařazené

Cukr jako nepřítel, omezte ho, než bude příliš pozdě!

Když přijde na obezitu a jiné závažné zdravotní obtíže jako je například onemocnění srdce, většina lidí má tendenci vinit tuk z potravy. Ale přestože zánětlivé tuky jako jsou trans tukypřispívají těmto problémům, je to popravdě cukr, který je na vině.

I pokud si myslíte, že nekonzumujete zase takové množství cukru, možná budete překvapení, když zjistíte, jak rychle se to může naakumulovat. Jenom jedna plechovka sodovky obsahuje ekvivalent 10 čajových lžiček cukru, a pokud jíte zpracované potraviny a pijete sodu, pravděpodobně máte mnohem větší příjem, než vůbec sami tušíte. Cukr přichází v mnoha formách, nejen v kostkách. Mezi tyto formy patří i glukózový sirup, který se nachází v mnoha zpracovaných potravinách. Dokonce přes jednu třetinu prodávaných potravin v obchodech, obsahuje glukózový sirup. Schované cukry mohou být nalezeny ve všem od dochucovadel, polévek, a omáček, po dětské přesnídávky, cereálie, chleba, a mnoho jiných potravin, které ani nemusejí chutnat sladce.

Samozřejmě, že nic není bez následků, a to platí i ve vysokém přijmu cukru. Jak tedy poznáte, že byste si měli začít kontrolovat co konzumujete?

Známky nadměrného příjmu cukru

  1. Nedostatek energie

Pokud se často cítíte unavení nebo vysílení, je to jedním z primárních znaků, že konzumujete přílišné množství cukru. Přestože sladká jídla vám mohou dodat počáteční energickou vzpruhu, je to pouze dočasné. Úpadek, který poté následuje je dokonce mnohem horší, než kdybyste raději snědli něco zdravého. Energie je nejvíce stabilní, když je stabilní i krevní cukr. Když tedy konzumujete příliš cukru, výkyvy krevního cukru vedou k výkyvům energie. Pokud jíte mnoho cukru, vaše tělo pravděpodobně nedostává dostatečné množství bílkovin a vlákniny. Tyto živiny jsou důležité pro udržení energie. Vyrovnaná a výživná strava předchází tomu, aby krevní cukr přešel z vysoké hladiny do letargicky nízké.

  1. Často máte chuť na sladké

Pokud zažíváte časté chutě na sladké, je to znamení, že jíte přílišné množství cukru. Je to tím, že čím více cukru sníte, tím větší na něj máte chuť. Je to začarovaný kruh závislosti. Cukr vám dává krátkodobý pocit uspokojení, následovaný tvrdým dopadem, stejně jako u drog.

  1. Nevzhledná pleť

Pokud trpíte neustálým objevováním nových pupínků, je načase pozměnit váš jídelníček. Nejen, že je cukr zánětlivý, což znamená, že může přispět k zánětlivým obtížím pokožky, ale když vám naroste inzulin z konzumace cukru, může se spustit hormonální reakce, která vede k vytvoření pupínků nebo kožních obtíží jako je lupénka, ekzém, nebo nadměrná mastnota či suchost pleti. Pokud užíváte léky bez změny stravovacích návyků, pravděpodobně se jen vyhýbáte problému a nedostáváte se k jeho jádru. Mnoho lidí se přesvědčilo, že odstranění cukru z jejich jídelníčku jim nejen vyčistilo pleť, ale i zlepšilo celkové zdraví.

  1. Trpíte častými nachlazeními a chřipkami

Pokud jste často nemocní, může to být nadmírou cukru ve vaší stravě. Konzumace velkého množství cukru může oslabit imunitní systém, což může oslabit tělesnou schopnost bojovat proti virům chřipky, nachlazení, a dokonce vážnějších chronických onemocnění.

Mezi další znaky nadměrné konzumace cukru patří: deprese a/nebo úzkost, přibrání na váze, dentální obtíže. Jedním z příznaků také je, že musíte jíst více sladkého, abyste vůbec pocítili jeho chuť, protože je vám již tak známá, že se vaše chuťové buňky otupí. Nicméně pokud trpíte některým z těchto příznaků, je načase změnit vaše stravovací návyky a ubrat na přijmu cukru, abyste mohli žít zdravějším a šťastnějším životem.

Jak omezit cukr

  • Nepijte vaše cukry – Pokud pijete sody, ovocné džusy, energy drinky, ochucené kávy atp., dostává se vám mnoho prázdných kalorií a hodně cukru. Namísto sladkých nápojů se raději napijte vody. Můžete přidat trochu šťávy z citrónu nebo pomeranče pro přírodní dochucení.
  • Vyhněte se potravinám s označením nízkého tuku/ bez tuku – Tyto produkty jsou skoro vždy nacpané cukrem, protože je jím nahrazován právě postrádaný tuk.
  • Začtěte číst složení – Když zvednete ten pytlík jídla, přečtěte si na zadní straně seznam složení a hledejte přidané cukry. Mnoho z nich je schovaných v názvech jako je glukózový sirup, melasa, nebo maltóza.
  • Vybírejte raději čerstvé potraviny než továrně zpracované – Mnoho továrně zpracovaných potravin obsahuje cukr. Čím více čerstvých potravin budete konzumovat, tím více snížíte příjem cukru.
  • Veďte zdravější život s méně stresem – Snížením úrovně stresu (skrze cvičení, meditaci nebo hlubokým dýcháním) a dostatkem spánku (7-8 hodin kvalitního nočního spánku každý večer), se přírodně sníží vaše chutě na sladké potraviny.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button