Tiskové zprávy

Co je jojo efekt a jak mu předejít?

Je i u vás hubnutí tématem dne? Pokud ano, určitě jste také slyšeli o takzvaném jojo efektu, který mnoho snah o zhubnutí doprovází. Respektive je maří ve chvíli, kdy se nechtěné kilogramy konečně shodily. Tento efekt je mezi lidmi nechvalně známý. A i kvůli tomu, co způsobuje, a sice že kila nejen přidává zpátky, ale často i v mnohonásobném množství, se mnozí ptají, jak mu předcházet. Jde to vůbec, nebo je boj s tímto nepřítelem štíhlé figury dopředu prohraný?

Obtížný, nikoliv prohraný boj

Úvodem je třeba konstatovat, že boj s jojo efektem rozhodně není předem prohraný. Je sice trochu obtížný, ale vítězství je bezesporu na dosah. Zejména pokud zvolíte keto dietu a budete dodržovat několik dalších zásad, jež k udržení hmotnosti vedou. 

Obecně je třeba ještě říct, že po zhubnutí potřebných kilogramů vyvstává na povrch další a daleko komplikovanější fáze, kterou ono udržování hmotnosti je. Tato fáze je bohužel doprovázena nedostatečnou disciplínou ze strany jedince. Vůle je trochu volnější, z pravidelného pohybu či zdravého jídelníčku se začíná upouštět. A jojo efekt je tím pádem na světě.

Co je to jojo efekt?

Aby se však světem nešířila mylná informace o tom, co to jojo efekt vlastně je, pojďme si ho definovat. Mluvíme o opětovaném zvýšení hmotnosti po předchozí cílené redukci. Problém vyvstává na světlo světa v okamžiku, kdy se dostáváme do zmiňované udržovací fáze čili kdy se po několikaměsíční snaze zhubnout vracíme s dosaženými výsledky do normálu. 

Největším kamenem úrazu bývá stanovování jídla, respektive toho, jaké množství máme za den sníst, abychom nezačali přibírat. Obtížně se nám kontroluje chuť a zmiňovanáa zprvu velice silná vůle ztrácí na své síle. Stává se, že během dne jíme velice málo, zato večer se přejídáme. A přesně to lze považovat za zrod nechtěného efektu.

Výkyvy hmotnosti neprospívají metabolismu

S příchodem jojo efektu a tím, že se hmotnost začne opravdu citelně i viditelně kývat a skákat, můžeme pociťovat negativní dopady na naše tělo. Odborníci se shodují na tom, že výkyvy hmotnosti, které jsou s jojo efektem spojené, na metabolismus negativně dopadají a dohání tělo do bodu, kdy se přepíná do úsporného režimu. A v něm si ukládá zásoby do problematických partií. 

Kromě toho, že kvůli tomu začneme velmi rychle přibírat, se metabolismus natolik zpomaluje, že je poté velice těžké ho znovu rozběhnout. 

Jak jojo efektu předejít?

Naštěstí existuje způsob, jak nechtěnému jojo efektu předejít. Zdravý spánek je jedním z klíčů, mezi další patří:

Správné nastavení mysli

Ať už máte zkušenosti s KetoDiet či jinou dietou, abyste udrželi svou váhu na požadované hranici, musíte si správně nastavit svou mysl. Hubnutí totiž začíná a končí v hlavě. Stanovte si reálnécíle a dostatečně se motivujte. Ideálně si napište jednotlivé kroky, které budou, po jejich splnění, takovými menšími úspěchy, jež povedou k tomu jednomu velkému a vytouženému úspěchu.

Bez pohybu to nepůjde

Zdravé stravování, kvalitní spánek a dostatečný pitný režim – jo, to jsou bezpochyby pilíře úspěšného hubnutí. Bez čeho to ale také nepůjde, je pohyb. Nemusíte sice denně uběhnout maraton, stačí chodit pravidelně na procházky nebo místo výtahu používat schody, i když za sebou máte opravdu náročný den ve svém zaměstnání. 

Inspirujte se těmi, kteří jsou na stejné vlně

Abyste dosáhli požadovaných výsledků a abyste zároveň výsledky udrželi, obklopujte se těmi, kteří jsou naladění na stejnou vlnu. To platí nejen na poli podnikatelském, ale prakticky ve všech stránkách života. Inspirujte se těmi, kterým se podařilo uspět nebo kteří usilují o to stejné či podobné jako vy.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

 

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button