Jídlo a receptyZdraví

Bojujete s úzkostí? Pak zařaďte do svého jídelníčku tyto potraviny

Úzkost bývá velmi často obrannou reakcí na stres. Ten se v našem životě objevuje z různých důvodů a v současné uspěchané době velice často. Pokud jsme ve stresu, zažíváme i úzkost a to vše negativně ovlivňuje náš život a mnohdy i zdravotní stav. Stresové hormony, mezi něž patří například kortizol, mají na naše zdraví negativní vliv. Naše nervy může uklidnit nejen relaxace, ale také vhodná strava. Jaké potraviny tedy zařadit do svého jídelníčku?

Komplexní sacharidy

Zajišťují prodloužené uvolňování energie do krevního oběhu a chrání nás před pocitem chuti na sladké. Kromě toho podporují produkci serotoninu, který navozuje pocit štěstí. Pokud tedy chcete svému tělu dopřát notnou dávku kvalitních komplexních sacharidů, zařaďte do jídelníčku produkty z ovsa, celozrnnou pšenici, quinou a další celozrnné produkty.

Citrusy každý den

Citrusové plody patří mezi bohatý zdroj vitamínu C. Ten nám pomáhá s kontrolou stresu. Z některých výzkumů se ukazuje, že vitamín C pomáhá v boji proti fyzické a psychické zátěži tím, že je dokonalou prevencí proti vysoké hladině kortizolu, který je do těla uvolňován právě při stresových situacích. Jeho zvýšená hladina v těle pak souvisí s některými zdravotními obtížemi.

Potraviny s vyšším obsahem hořčíku

Hořčík je minerál, který bývá spojován se snížením mozkových funkcí, které zhoršují úzkost. Mezi potraviny s vyšším obsahem hořčíku patří listová zelenina, avokádo, fazole nebo banány.

Potraviny s vyšším obsahem zinku

Také zinek pomáhá našemu organismu lépe se vyrovnávat se stresovými situacemi. Nalezneme jej například ve vejcích, drůbežím masu nebo v kešu.

Větší přísun omega-3

Omega-3 bývají spojovány s bojem proti oxidačnímu stresu, potlačováním úzkosti a zlepšením mozkových funkcí. Mezi potraviny, ve kterých se nacházejí, patří tučné druhy ryb, vlašské ořechy nebo lněné semínko.

Pití čaje

Čaj patří mezi nápoje, které naši mysl uklidní. Čajové lístky zeleného čaje zklidní naše nervy, kromě toho obsahují velké množství antioxidantů. Zklidnění a lepší spánek navodí také čaj připravený z heřmánku, levandule nebo meduňky.

Kurkuma

Obsahuje bioaktivní látku zvanou kurkumin, která se používá k léčbě úzkostí a depresí po dlouhá staletí. Podporuje produkci serotoninu a dopaminu, což jsou hormony související s dobrou náladou.

Ajurvédské bylinky

Ajurvéda představuje systém o zásadách zdravého životního stylu, do kterého samozřejmě patž eliminace stresu. Pro boj se stresem doporučuje některé přírodní prostředky mezi něž patří i tyto bylinky.

  • Brahmi

Pomáhá snižovat hladinu kortizolu, což je stresový hormon. Kromě toho podporuje revitalizaci mozkových buněk a zvyšuje koncentraci.

  • Ashwagandha

Obsahuje velké množství aminokyselin a vitamíny, má adaptogenní účinky, které pomáhají našemu tělu přizpůsobit se stresovým situacím. Zvyšuje naši energii a vytrvalost. Podporuje dobrý spánek a pomáhá v boji proti nespavosti.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button