PohybZdraví

Artritida v kolenou trápí čím dál více mladých. Jste ohroženi?

Artritida – konkrétně artritida v kolenou je neustále na vzestupu. Podle nové studie o více než 2 500 koster, z nichž některé pocházejí již z období před 6 000 lety, se prevalence artritidy kolen od roku 1940 téměř zdvojnásobila.

V době, kdy se mnoho z nás spoléhá na cvičení, aby uvolnilo stres a zvýšilo štěstí, tato překvapující statistika vás může poslat přímo z běžecké tratě na gauč k popcornu a televizi. Ale upřímně: Existuje mnoho, co můžete udělat, abyste se před artritidou ochránili.

Proč je artritida na vzestupu

Nejvíce poplašných zvonů zní v současné době artritidě v kolenou. Například ve Spojených státech jí trpí přes 20 % lidí ve věku nad 45 let.

Jak artritida vzniká?

„Klouby trpí v důsledku degenerativních změn v průběhu času, což je důsledkem nadužívání a špatné mechaniky,“ říká Athena Bellmaine, klinická ředitelka společnosti Professional Physical Therapy.

„Poškození kloubů jsou obvykle důsledkem nadměrného používání, u kyčlí je to obvykle následek degenerativních změn. Poškození kolen jsou důsledek přetěžování, které může být důsledkem poškození měkkých tkání. Abnormální namáhání kolenního kloubu je způsobeno svalovou silou a nepružnost vede k opotřebení kloubů.“

Chcete-li vědět, proč je toto onemocnění na vzestupu, máme pro vás dobrou zprávu – obvykle se netýká cvičení. Je pravděpodobné, že spíše souvisí s nárůstem obezity a tím, že déle žijeme. Nárůst let znamená vyšší opotřebení kloubů a vyšší šance na vývoj artritidy.

Když staré zranění způsobí artritidu

Když se u mladých lidí rozvine artritida, je často spojena se starým zraněním a je považována za posttraumatickou osteoartrózu. Podle výzkumu provedeného na toto téma, když adolescenti nebo mladí dospělí trpí určitým zraněním, rentgen vykáže během desetiletí důkazy o poškození kloubu. Ve skutečnosti se u lidí, kteří utrpí zranění kolena, rozvine trauma kolena třikrát až šestkrát častěji a více než polovina z těchto lidí je mladších 65 let.

„Když se hladká chrupavka, která ohraničuje konce kostních tkání, opotřebuje, pak kosti, které se s kloubem dostávají do styku, vytvářejí mechanismus „kosti na kost,“ vysvětluje Bellamine, „což následně vede k artritidě, což je zánět kloubu.“

Jak můžete zabránit vzniku artritidy?

Máme pro vás dobrou zprávu. Artritidě je možné předcházet. Skvělá je například jóga nebo podobné cvičení. „Abyste zabránili poškození kolen a dalších kloubů, nejlepší věc, kterou můžete udělat, je cvičení a protahování,“ říká Bellmaine. „Zachování pevnosti kyčlí, kloubů a dolních končetin, stejně jako zlepšení flexibility, snížení rizika vzniku špatné kloubní mechaniky a poškození měkkých tkání a chrupavky, které chrání kloub – v tom všem vám cvičení pomůže.“

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button