Spolupráce

Alergeny v povlečení: Jak to s nimi je?

Hrozba potencionální alergické reakce na nás číhá téměř na každém kroku. Denně se řeší potraviny obsahující látky, které nejsou určeny ke konzumaci, všudypřítomný smog a těžké kovy v ovzduší, moře zahlcené rozkládajícími se plastovými lahvemi a takto bychom mohli pokračovat do nekonečna.

Všechny druhy alergií a ekzémů jsou neduh nikoliv vrozený, nýbrž získaný. Během života se s určitým druhem alergií, astmatu, či ekzémem na vlastní kůži seznámilo téměř 70 % populace. Toto alarmující číslo vede k zamyšlení, jak s tímto, omezujícím ve vážnějších formám až život ohrožujícím, přízrakem úspěšně bojovat.

Pokud vás alergie zastihne v průběhu dospělého života, ortel zní doživotně. V případě dětských astmatů a alergií má váš potomek velkou šanci na vyléčení. V průběhu větších růstových a převážně hormonálních změn v těle může dojít k úpravě, nebo k úplnému vymizení alergických potíží.

Pokud se špatně staráte o vaše lůžkoviny, můžete si tím zadělat na řadu nepříjemných problémů.

Materiál povlečení v hlavní roli

Co se týká alergií projevujících se v ložnicích, jste schopni těmto reakcím úspěšně předcházet, případně alespoň účinně zmírnit už alergie probíhající.

Svědí vás celé tělo, teče vám z očí a z nosu, v záhybech kůže se vám tvoří svědivé, loupající se puchýřky? Příčinou všeho je s největší pravděpodobností alergie způsobena nevhodnou volbou materiálu vašich lůžkovin.

  • Bavlněné povlečení. Bavlněný, zcela přírodní typ povlečení uveďme jako nejvhodnější volbu materiálu, při všech běžných alergií, a to i včetně projevů kožních.
  • Krepové povlečení. Tato nežehlivá úprava bavlněného povlečení, zcela potěší osoby trpící nepříjemnými projevy lupénky, ekzémů a svědivých vyrážek.
  • Damaškové povlečení. U toho materiálu se jedná o zcela výjimečnou, vysoce kvalitní bavlněnou tkaninu, kdy hustě tkaný materiál zamezí průniku alergenů k jednotlivým vláknům, čímž minimalizuje riziko vzniku alergické reakce.
  • Mikroflanelové povlečení. V této variantě se jedná o velice jemný, hřejivý a neskonale huňatý materiál. Ovšem z pohledu astmatiků, alergiků a atopiků je bohužel jednoznačně nevhodný. Hustý mikroflanelový vlas pohlcuje a též mezi vlákny schraňuje obrovské množství prachových i pylových částeček, kožních šupinek nevyjímaje.
  • Mikrovlákno. Představte si jednu velkou a dlouhou skluzavku pro roztoče, prachové částečky i pyl. Tak tou je právě mikrovlákno. Všechny nechtěné alergeny bezpečně odstraněny pryč z dosahu spokojeně odfukujícího spáče. Bohužel vzhledem k umělému původu vlákna, není mikrovlákno vhodné ke kontaktu s ekzematickou pokožkou.

Povlečení z mikrovlákna umí nejlépe odolávat vzniku roztočů, usazuje se v něm nejméně prachu a pylu.

Vyhlaste alergenům válku

Jak už víte, největší množství různých alergenů, pylových zrn, roztočů nebo částeček odumřelé kůže naleznete v útočišti všem tolik známém a všeobecně velmi oblíbeném, tedy v lůžku. V posteli člověk tráví až třetinu svého života a vesměs ani netuší, jaké hrozbě se zde vystavuje.

Čistota půl zdraví

Čistota je základ každé zdravé postele. Důležité je své lůžkoviny nejen pravidelně povlékat do čistého povlečení, nýbrž i samotné jejich praní je neocenitelné. Umělá vlákna mají oproti prachovému peří jistou výhodu, a tou je mnohem nižší hmotnost a možnost praní v běžných pračkách.

1. Praní. Pokud pravidelné povlékání a s tím taktéž spojené praní lůžkovin zanedbáváme, vystavujeme se možnosti dýchacích, případně kožních problémů. Volte raději povlečení bavlněné, které umožňuje otočit kolečkem pračky až k těm nejvyšším pracím stupňům. Odborní redaktoři z týmu Vybero.cz pak doporučují věnovat zvýšenou pozornost pračkám s parní funkcí, které jsou pro domácnosti alergiků ideální.

2. Větrání. I pravidelné větrání patří k velice důležitým aspektům čistých postelí bez nechtěných roztočů a mikroorganismů. Mikroskopičtí roztoči milují vlhko a teplo, 10 minut na mraze zaručeně stačí k úspěšné očistě. Též sluneční záření je výborným pomocníkem v boji s touto parazitující drobotí.

3. Prodyšnost. Vyvarujte se zastýlání postelí. Během noci každý z nás vypotí určité množství tekutin. Kdo má možnost otevřít okno a nechat lůžkoviny přirozeně vyschnout, ten má částečně vyhráno.

4. Hypoalergenní. Dnešní doba nabízí tkaniny s funkcí antialergenní nebo hypoalergenní. Speciálně navržená vlákna alergeny nejen úspěšně odpuzují, navíc jim následně zabraňují usazování u středu vláken.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button