Zdraví

Adaptogeny nejen pro boj proti stresu a podporu imunity

Adaptogeny patří mezi rostlinné sloučeniny, které pomáhají našemu tělu odolávat stresu a adaptovat se na něj. Po staletí se používají v tradiční medicíně, zejména v ájurvédě a tradiční čínské medicíně. Věří se, že tyto přírodní látky pomáhají tělu adaptovat se na stres a obnovit rovnováhu tím, že podporují přirozenou odolnost těla a adaptační mechanismy. Adaptogeny nabízejí zdravotní přínosy, které pomáhají s úlevou od stresu, bojují proti únavě, podporují lepší spánek, imunitní zdraví a hormonální rovnováhu. Lidé používají adaptogeny, aby podpořili schopnost svého těla zvládat stres, zlepšili hladinu energie, posílili imunitní funkce a celkovou vitalitu. Primárním cílem adaptogenů je pomoci tělu adaptovat se na různé fyzické, emocionální a environmentální stresory, a tím zvýšit odolnost a snížit negativní dopady stresu na tělo.

S čím vším adaptogeny pomáhají?

Snižují stres a úzkost – pomáhají zmírnit stresovou reakci našeho těla snížením sekrece stresového hormonu kortizolu.

Zlepšují imunitní zdraví – mnoho adaptogenů pomáhá regulovat naše imunitní buňky nebo posilovat imunitní reakce, aby pomohly tělu bojovat proti infekcím a nemocem.

Zlepšují spánek – nadměrný stres může ovlivnit hladinu kortizolu potřebnou k udržení normálního spánkového cyklu, což vede k nespavosti a dalším problémům se spánkem. Adaptogeny mohou pomoci řídit hladiny kortizolu, takže se večer snižují a uvolňují nervový systém pro spánek.

Pomáhají snižovat zánět a bolest – stres a zánět jdou často ruku v ruce. Adaptogeny mají protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit zánět a bolest související s osteoartritidou nebo revmatoidní artritidou.

Regulují hormony – adaptogeny mohou ovlivnit náš neuroendokrinní systém – nervy, žlázy a orgány, které spolupracují na produkci hormonů, aby tělo fungovalo. Některé adaptogeny mohou pomoci našemu tělu stabilizovat hladiny hormonů poté, co stresory způsobují hormonální nerovnováhu.

Různé typy adaptogenů

bazalka

Proti stresu, úzkosti a na lepší spánek

Všechny adaptogeny pomáhají tělu vypořádat se se stresem. Přesto jsou některé adaptogeny známější pro své účinky na emoční stres, úzkost a spánek. Tyto mezi ně patří:

Bazalka posvátná – užívání bazalky posvátné (Tulsi) může zlepšit náladu a snížit stres.

Ashwagandha – extrakt z kořene ashwagandhy pomáhá snížit stres a úzkost. Také má účinky uklidňující a pomáhá proti nespavosti.

Kořen kozlíku lékařského – tato bylina je oblíbenou přírodní pomůckou ke zlepšení spánku.

Proti únavě

Stres může ovlivnit naše nadledvinky, které jsou zodpovědné za vylučování hormonů, které vyrovnávají naši energetickou hladinu. Výsledkem je, že příliš mnoho stresu může způsobit únavu nebo slabost. Adaptogeny, které mohou pomoci zlepšit naši energetickou hladinu a mají účinek proti únavě, zahrnují:

Rhodiola rosea – tato kvetoucí rostlina může snížit vyčerpání a únavu související se stresem. Extrakt z rhodioly zvyšuje energii v reakci na stres a pomáhá zvládat stres a záněty.

Asijský ženšen – tento dužnatý kořen má energizující vlastnosti a může pomoci snížit únavu. Navíc má antibakteriální a antivirové vlastnosti a bylina může pomoci při léčbě a prevenci sezónních respiračních infekcí.

Potenciální rizika a vedlejší účinky

Adaptogeny obvykle nezpůsobují vážné vedlejší účinky u zdravých dospělých, ale to neznamená, že použití adaptogenních bylin nebo doplňků je bez rizik. Nežádoucí účinky se mohou lišit v závislosti na adaptogenu, ale mezi některé běžné vedlejší účinky adaptogenů patří nevolnost, zvracení, střevní obtíže ,bolest hlavy, nespavost nebo zvýšená srdeční frekvence.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button