NezařazenéZdraví

9 věcí, které možná nevíte o roztroušené skleróze

Kolik toho víte o roztroušené skleróze? Pokud hodně, pak je to možná z toho důvodu, že jí někdo ve vašem okolí trpí. Faktem však je, že v současnosti existují pouze léčby, žádné léky a více než 2,3 milióny pacientů.

I v případě, že jste s touto nemocí obeznámeni, zde je 9 věcí, které pravděpodobně nevíte. Sdílejte znalosti, neboť povědomí je krok směrem k léčení.

Existují 4 typy RS, ale příznaky jsou individuální

Existují 4 typy tohoto onemocnění, přičemž u každého typu existují různé stupně závažnosti. Jedna osoba s tím samým druhem může být vysoce schopná, zatímco druhá může být považována za zdravotně postiženou. Někteří lidé se závažnějšími příznaky mohou potřebovat opatrovníka. Také příznaky se mohou dosti lišit, u jedné osoby může dojít k těžké ztrátě paměti, zatímco u jiné například ke ztrátě kontroly nad močovým měchýřem či slepotě.

Příznaky RS se mohou zhoršovat

Sami víme, že například stres může zhoršit naši bolest. Příznaky RS mohou být zvládnutelné, jako je například lehká bolest hlavy, ale mohou se zhoršit, například při konfrontaci s osobami, které je určitým způsobem emočně ohrožují. Pak kdysi družná osoba najednou není schopna strpět společnost více než dvou lidí najednou nebo stojí pouze o společnost těch, kteří jsou k ní ohleduplní. Stresující události, včetně například nepříjemné lékařské prohlídky, mohou zdravotní stav pacienta velmi zhoršit.

RS je velmi obtížné diagnostikovat

Možná si myslíte, že stačí, když doktor odebere vzorky krve a zeptá se na několik otázek, učiní pozorování a potom hned stanoví diagnózu. Ale ve skutečnosti to může být velmi dlouhý proces. Právě vzhledem k mnoha typům této nemoci a možným stádiím může určení správné diagnózy trvat i několik let.

RS není možné zcela vyléčit

Ačkoli se zdá, že výzkum léčby této choroby zaznamenal pokroky, neexistují žádné důkazy o tom, že se lidé s tímto onemocněním zcela vyléčili. Pokud je osoba s RS šťastná, příznaky se většinou ustálí a nezhoršují se. Pokud má však člověk těžké období a špatnou psychiku, nemoc se většinou neustále zhoršuje.

RS je nepředvídatelná

Možná si myslíte, že znáte příznaky své nemoci velmi dobře. Ale pak se najednou vše otočí. Znovu získáte kontrolu nad svým močovým měchýřem, ale začne vám vynechávat krátkodobá paměť, takže si nemůžete vzpomenout, s kým jste právě mluvili. Pak, stejně náhle, se vám paměť vrátí. A možná dokonce máte pocit, že můžete chodit bez pomoci i několik dní. A pak najednou upadnete. Prostě nikdy nevíte, jak se věci vyvinou, a právě tato ztráta kontroly nad svým tělem je emocionálně obtížná i pro velmi vyrovnané jedince. Jednoho dne si nebudete moct vzpomenout na své jméno nebo nemůžete psát a nevíte proč. Nejenže měnící příznaky a závažnost způsobují, že je těžké tuto nemoc diagnostikovat, ale je také těžké předvídat budoucnost. Kolik pomoci bude člověk potřebovat? Bude schopen nezávisle žít?

Častými příznaky RS jsou bolesti a nespavost

Více než 50 % pacientů s roztroušenou sklerózou trpí bolestmi a nespavostí.

RS mění to, co byste měli a neměli jíst

Zdravá výživa může pomoci všem pacientům. Jestliže onemocníte, začnete být velmi citliví na kofein, konzervační látky, tuky, sodík a další nezdravé věci. Neexistují studie, které by vyloženě podporovaly určitý způsob stravování. Proto jezte to, co je všeobecně považováno za zdravé, a pokuste se co nejvíce omezit sladkosti, zpracované potraviny a kofein.

Cvičení je nezbytné

Pro každého je cvičení dobré, ale u pacientů s RS je vyloženě nezbytné, tedy pokud si chtějí udržet co nejlepší zdravotní stav a co nejméně trpět bolestmi.

Pacienti s RS musí být pravými bojovníky

Roztroušená skleróza je nevlídná. Způsobuje frustrace, hněv a deprese. Zhoršuje kvalitu spánku, takže myšlení je zmatenější a neúplné. Rozrušuje emoce, čili slzy a smích jsou méně ovladatelné. Pacienti s roztroušenou sklerózou se musí každý den vypořádat s problémy, zdravě jíst, cvičit, často odpočívat, navštěvovat lékaře. Proto je pro ně podpora přátel, rodiny i lékaře zásadní.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button