Spolupráce

5x o výběru správného polštáře pro zdravý spánek

Důležitou součástí našeho života je spánek. Bez něj jako by člověk ani nebyl. Dopřává našemu tělu čas pro relaxaci, načerpání nových sil. V létě je to s ním ale trochu horší. I v noci jsou teploty poměrně vysoké, vzduch těžký a nám se špatně spí. Jak si ten spánek alespoň trochu zlepšit a zpříjemnit?

Dnes už nic není jako dřív a se spánkem to není jinak. Dříve jsme měli jeden polštář a jednu přikrývku na celý rok. Dnes už je to jiné a my si můžeme vybírat. V létě budeme určitě používat lehčí přikrývku než v zimě. Jinak tomu není ani s výběrem ložního prádla. Jen ten polštář asi budeme mít vždy stejný.

Jak vybrat ten správný polštář pro zdravý a klidný spánek?

Výběru polštáře bychom měli věnovat mimořádnou pozornost. Když vybereme špatně, může nás bolet krční páteř, hlava nebo krk. Stejně tak nás může potrápit nekvalitní spánek, budeme unavení a nevyspalí. A partner si také může stěžovat na chrápání.

Klasický nebo anatomický?

Mnoho z nás si nedovede představit, že se vzdá svého oblíbeného polštáře, který jej provází možná už od dětství. Proč si pořizovat jiný? I naši předkové používali tyto polštáře a byli fit.

Dnešní doba s sebou ale nese mnoho změn. Týkají se i stylu našeho života, držení těla a spánku. Bolest krční páteře, problémy se zády – to jsou nejčastější důvody, které nás vedou k zamyšlení, zda přeci jen nevyzkoušet anatomický polštář.

Zdravotní, ortopedický, anatomický?

Už jste se rozhodli dát šanci novému polštáři, vybíráte ten pravý a ejhle. Který vlastně potřebuji?

Zdravotní polštář – Produkt s označením CE, který dokládá, že polštář je vyroben v souladu se všemi platnými směrnicemi a neohrozí Váš zdravotní stav.

Ortopedický polštář by měl předcházet problémům s krční páteří.

Anatomický polštář je vytvarovaný podle těla, poskytuje potřebnou oporu a udržuje optimální polohu hlavy. V podstatě jde říct, že nutí Vaše tělo spát v té správné poloze. A díky tomu bude Váš spánek kvalitní a vy se budete probouzet odpočatí a plní energie.

V jaké poloze spíte?

Při výběru polštáře se nezaměřujte jen na materiál, ale zohledněte také to, v jaké poloze spíte. A podle toho vyberte ten pravý.

Poloha na boku

Vybírejte spíše pevnější polštáře s jednou nebo dvojitou vlnou, která poskytuje oporu krční páteři a ramenům.

Poloha na zádech

Hlava by měla být v mírném předklonu, ideální jsou polštáře s jednou nebo dvojitou vlnou. Polštář by měl být vyšší a pevný nebo středně pevný.

Poloha na břiše

Pro spaní na břiše se hodí spíše měkké nízké polštáře. Můžete si pořídit také speciální polštář ve tvaru kříže.

A co materiál?

Materiál je také důležitý. Anatomické polštáře se vyrábí většinou z pěnových materiálů. Možná jste zaslechli pojmy jako „líná pěna“ a „viskoelastická pěna“. Při kontaktu s tělem pěna měkne a dokonale se mu přizpůsobí.

Dalším materiálem jsou pěny podobné molitanu. Polštář může být také plněn molitanovou drtí, polyesterovými kuličkami, vlnou atd.

„Nemožné na počkání, zázraky do tří dnů“.

Tak to by bylo úplně ideální. Pořídit si nový polštář a jako mávnutím kouzelného proutku spát celou noc a ráno se cítit odpočatí a plní energie. Ale tak to nefunguje. I na nový polštář si musí naše tělo zvyknout.

Pokud jste dosud používali péřový polštář, první noc s anatomickým může být krutá. Možná si budete i nadávat, proč jste se vzdali toho svého starého. Ale vyčkejte. Dosud bylo Vaše tělo zvyklé na ne zcela správnou polohu krční páteře. Musí si zvyknout. Za týden nebo dva už nebudete chápat, jak jste kdy mohli spát na tom starém.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button