Diety a zdravý životní styl jsou v současnosti populárnější než kdy jindy a jsme vystaveni tolika „správným“ verzím o tom, jak se stravovat a pečovat o své zdraví, že je velmi těžké se v té hromadě informací orientovat. Nejdůležitější však na tom všem je, že snad neexistuje pravidlo, které by platilo pro všechny bez výjimky. Zde je pět důležitých věcí, které byste měli mít na paměti, ať už si sestavujete nový jídelníček nebo jen hledáte inspiraci k tomu, jak začít nově a zdravěji.
Není jeden přístup, který vyhovuje všem
Jedna a ta samá dieta nebude fungovat u každého, stejně jako jedno pracovní místo nebude vyhovovat všem. I když jsme geneticky stejní a do značné míry se lišíme jen velmi málo, co se týká trávení, hormonálních hladin a životního stylu, naše stravovací potřeby se často velmi liší.
To je také důvod, proč často jedné osobě daná dieta velmi vyhovuje, zatímco ostatním vůbec neprospívá. Proto vaše zdraví může velmi trpět, jestliže se snažíte za každou cenu přejít na stravu, která pro vás není vhodná. Je důležité se uvědomit, že neexistuje jediný přístup vhodný pro všechny, proto je nutné, abychom se vzájemně respektovali ve stravovacích potřebách i preferencích.
Strava není vše
Nemůžeme si myslet, že jen stravou si zařídíme dokonalé zdraví. Ano, strava má na našem prospívání obrovský podíl, ale není to jediná součást životního stylu. Svou roli hrají i další fyzické, ale i emoční a duchovní aspekty. Tento směr se nazývá jako celostní zdraví a vznikl právě z toho důvodu, že i lidé, kteří „dokonale“ jedli či cvičili, trpěli různými chorobami a bylo nutné hledat důvody, proč tomu tak je.
Kromě stravy musíme mít na paměti také například socializaci a potřebu být chápán a přijímán. Vezměte také v potaz, že nás zdravé udržují i naše vášně a talenty, činnosti, které nás baví a naplňují a bez nichž by náš život byl prázdný.
Cvičení nespraví nezdravou stravu
Fakt, že možná každý den uběhnete 5 kilometrů, neznamená, že musíte být zdravý. Jestliže je vaše lednička přeplněná pizzami a dalšími produkty rychlého občerstvení, pak vám ani ten sebelepší cvičební plán nepřinese očekávané výsledky. Jezte nejen pro výživu těla, ale i mozku. Antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny, sacharidy a aminokyseliny – to vše pomáhá vyživovat mozkové buňky a starat se o naše srdce, svaly a kosti. Když cvičíte, přemýšlejte o svém těle jako o celku.
Rovnováha je zdravější než extrémy
Celkově lze říci, že bez ohledu na to, jak se stravujete, dosažení rovnováhy je to nejdůležitější, čeho byste měli dosáhnout. Extrémní diety rozhodně nejsou prospěšné. To samozřejmě neznamená, že musíte jíst i nezdravé potraviny plné škodlivin nebo něco, po čem se necítíte dobře, ale měli byste pamatovat na pořekadlo „všeho s mírou“ a snažit se o udržení rovnováhy.
Pamatujte, že občas máte právo na zdravou pochoutku, která třeba není v rámci vašich výživových doporučení.
Dokonalost není možná
V neposlední řadě mějte vždy na paměti, že nikdo nejí perfektní stravu a není ve vašich silách dosáhnout v tomto směru dokonalosti. Diety nebyly vytvořeny proto, aby byly perfektní, protože pro každého je ideální něco jiného, možná právě ty občasné „stravovací chyby“ budou pro vás to pravé ořechové. Raw strava, veganství či keto… Kdo se v tom má vyznat? Najděte si svůj zlatý střed, zaměřte se na potraviny, které vám dodávají energii a jsou dobře stravitelné a bude vám skvěle.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.