Zelí je zelenina, která patří do čeledi brukvovitých (Brassicaceae) a v našich končinách se jedná o jeden z nejdostupnějších zdrojů celé škály vitamínů a minerálů. O blahodárných účincích kysaného zelí víme snad všichni. Zelná šťáva je prevencí rakoviny, podporuje léčení vředů a snižuje hladinu špatného cholesterolu LDL.
Obsahuje vysoké množství beta-karotenu, vlákniny, vitamínů a minerálů. Pojďme si vyjmenovat ty nejznámější: vitamíny B1, B6, C, E, K, minerály – jód, hořčík, železo, vápník a síra. Tato zdravá zelenina je používána po celá staletí, ve starověku se tradovalo, že má měsíční moc, když vyrostla pod měsíčním světlem. Dnes se pití zelné šťávy doporučuje jako doplňková léčba k mnoha druhům onemocnění.
Přínosy pro zdraví
Léčba vředů
Zelnou šťávu můžeme považovat za přírodní lék na léčbu vředů. Je přírodním zdrojem L-glutaminu, S-methylmethioninu a glukosinolátů, které pomáhají chránit žaludek a hojit sliznici trávicího traktu.
Podle nedávné studie, která byla zveřejněná ve Western Journal of Medicine, se pozitivní účinek pití zelné šťávy projevil u zkoumané skupiny 13 pacientů. Tato studie zjistila, že doba hojení byla rychlejší, cca 10 dnů oproti standardní léčbě, jež trvá 37 dnů. Tyto anti-peptické výhody, nebo jak je lépe nazvat, jsou ovlivněny tím, že je tu zaznamenána blokace histaminu. Svůj zdravotní stav však vždy konzultujte s lékařem.
Prevence rakoviny
Jezte stravu s vysokým obsahem zelí a významně tím snížíte riziko rakoviny prsu. To je pravděpodobně důvod, proč se zelí řadí mezi 14 nejlepších potravin. V časopise International Journal of Cancer bylo zjištěno, že velký příjem zeleniny včetně zelí, dokáže snížit riziko rakoviny prsu. Novější studie v časopise Annals if Oncology potvrzuje konzumaci brukvovité zeleniny ke snížení rizika i jiných druhů rakoviny, např. úst, jícnu, tlustého střeva a ledvin. Brukvovitou zeleninu však musíte konzumovat nejméně jeden týden, aby toto tvrzení platilo.
Snižuje špatný cholesterol (LDL)
Lékařští odborníci se shodli na tom, že účastníci ve výzkumu, kteří pili nápoj z brokolice a zelí, účinně snížili hladinu LDL cholesterolu.
Hubnoucí efekt
Zelná šťáva je dobrým nástrojem k hubnutí. Má nízký obsah kalorií a zhubnete sní výrazně rychleji (obnovuje hubnoucí hormony).
Krásná pleť
Vysoké množství antioxidantů a fytochemikálií umí s pokožkou hotové zázraky. Zelí je plné vitamínu C a všichni víme, že nedostatek tohoto vitamínu způsobuje vysoušení pokožky, snižování její pružnosti a může zapříčinit i modřiny. Pro zdravou kůži je vitamín C nezbytný.
Červené versus bílé zelí
Které z nich je lepší? Jakákoliv šťáva je lepší, než žádná, ale to je moc obecná pravda. Pokud máte možnost si vybrat, červené zelí má více vitamínu C – dokonce více, než pomeranče. Je tu obsažen červený pigment flavonoidů, který má nesčetně mnoho dalších benefitů pro lidské zdraví. Posiluje imunitní systém a obsah vitamínu K, stejně jako glukosinolátů, a bojuje proti rakovině.
Pokud toužíte po jeho kysané variantě, můžete si ho připravit i sami. Stačí ho nakrájet na kousky, potáhnout vrstvičkou soli a nechat kvasit ve vlastní šťávě. V této formě je zelí přirozeným probiotikem. Udržuje zdravá střeva a v syrovém stavu účinně bojuje proti rakovině. Kvašené zelí produkuje kyselinu mléčnou, která se váže na střevní bakterie a zlepšuje obranyschopnost organismu. Pozor na konzervované a pasterizované zelí, tam nemůže být o kyselině mléčné ani řeč!
Proč si dopřát raději zelnou šťávu místo jezení zelí
Tím, že zelí odšťavňujete, se do těla a krevního oběhu snadněji vstřebají živiny. Navíc nebudete mít nafouklé břicho, ale energii ano. Před samotným procesem odšťavňování namočte zelí do teplé vody a jablečného octa. Tím ze zelí odstraníte pesticidy. Nejlepší je samozřejmě organické zelí. Pokud si nemůžete na chuť zelí zvyknout, kombinujte ho ze začátku s mrkví a celerem.
Jak si vyrobit kysané zelí
Složení:
- 3 šálky hrubě nasekaného organického červené zelí
- ¾ šálku filtrované vody
- 1 lžička mořské soli
Dále budete potřebovat:
- mixér
- skleněnou nádobu s víkem
Postup a užívání:
Naplňte mixér s pokrájeným zelím, vodou a solí. Mixujte na nízké rychlosti, neudělejte ze směsi pyré. Zelí přemístěte do skleněné nádoby a nechte působit tři dny při pokojové teplotě. Po třech dnech vymačkejte zelí a přeceďte přes plátýnko. Šťávu ze zelí uskladněte v lednici a pijte v poměru se stejným množstvím vody. Rozředěná šťáva minimalizuje projímavé účinky. I tak byste měli ze začátku zkusit jen pár lžic a uvidíte, jak se budete cítit. Postupně můžete přejít k tomu, že vypijete celý šálek. Tuto šťávu by neměli pít pouze lidé s onemocněním štítné žlázy, jelikož pro ně může mít nepříznivý vliv.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.