Zubní pastu obvykle používáte jen jedním způsobem, na čištění zubů. Věděli jste ale, že zubní pasta se dá využít i jinak? Pasta umí velmi rychle schnout a je skvělým absorbentem vlhkosti. Pojďme se tedy podívat na pár způsobů, jak tyto vlastnosti využít.
1. Čištění stříbra
Pokud se nám zdá náš stříbrný prstýnek špinavý a již bez lesku, víme, že musíme sáhnout po speciálním čistícím prostředku na stříbro. Pokud máte doma zubní pastu, nemusíte ale shánět nic dalšího. Stačí nanést silnou vrstvu na starý kartáček, který již nepoužíváte.
Prstýnek nebo řetízek, zkrátka vše stříbrné co potřebujete vyčistit, kartáčkem vyčistěte. Díky fluoru v pastě bude vaše stříbro opět lesklé a mechanickým třením zase odstraníte veškerou špínu. Nepoužívejte však pastu s mikročásticemi, které mohou vaše stříbrné cennosti poškrábat.
2. Bělení kláves na starším pianu
Je velmi smutné, když vaše krásné piano vypadá staře jenom proto, že jeho klávesy nejsou tak sněhově bílé, jako tomu bylo na začátku, ale jsou lehce nažloutlé. Stejně jako zubní pasta pomáhá se žlutými zuby, dovede totéž i s vašimi klávesami. Během několik minut bude vaše piano vypadat opět jako nové.
3. Čištění tenisek
Zubní pastu můžete použít i na vaše špinavé tenisky. Aplikujte pastu na gumové části tenisek a nechte chvíli působit. Poté vydrhněte kartáčkem a opláchněte. Tenisky můžete také na závěr vyprat v pračce pro docílení lepšího efektu. Vaše tenisky budou opět zářit.
4. Odmlžení brýlí
Každého plavce nejvíce otravuje, když se při plavání nemůže soustředit na svůj výkon, ale jen pouze na to, jak se mu zamlžují brýle. Zkuste tomu zamezit tím, že vyčistíte brýle zubní pastou. Ta zanechá na brýlích neviditelnou vrstvu, která bude zabraňovat tomu, aby se více zamlžovaly.
5. Skvrny na stole od sklenic
Vždycky se snažíte předcházet tomu, aby se na stole vytvořily kolečka od sklenic, avšak marně? Pokud vás tyto skvrny otravují, vezměte si houbu, naneste na ní trochu zubní pasta a párkrát s ní přejeďte ono místo. Za pouhých pár sekund budou skvrny pryč.
6. Skvrny od inkoustu na triku
Rozlili jste inkoust z pera na vaše oblíbené triko? Nezoufejte! Abyste nemuseli takto zašpiněné triko již vyhazovat, odstraňte skvrny pomocí zubní pasty. Stačí aplikovat zubní pastu přímo na skvrnu a nechat působit 24 hodin. Po uplynutí doby triko vyperte běžným způsobem a skvrny budou pryč. Podobným způsobem můžete odstranit i skvrny například na koberci s tím rozdílem, že necháte pastu působit jen pár minut.
7. Hmyzí štípnutí
Jak jistě víte, je velice nepříjemné, pokud jste vy nebo vaši ratolesti poštípané od hmyzu. Pokud potřete zubní pastou postižené místo, vaše kůže se zklidní, přestane svědit a červené skvrny zmizí.
8. Opar a akné
Další nepříjemnou záležitosti jsou opary a akné a dokážou potrápit každého z nás. Není potřeba hned vyhazovat peníze za drahé a často neúčinné mastičky. Pokud chcete urychlit hojení, naneste na postižené místo večer před spaním malé množství zubní pasty. Pasta obsahuje látky, které vám pupínek či opar vysuší, zmírní jeho bolest a pomůžou vyléčit.
9. Vyčištění termosky
Po nějaké době se může stát, že vaše termoska nevoní a je spíše nepříjemně cítit. Pokud vám tento zápach nejde odstranit běžným mycím prostředkem, nelijte do termosky horkou vodu s trochou zubní pasty a chvíli nechce působit. Pasta vám termosku nejen perfektně vyčistí, ale také vydezinfikuje a zápach bude pryč.
10. Odstranění škrábanců
Nikoho netěší, když je vaše oblíbené CD poškrábané a při přehrávání se zasekává a vy si tak nemůžete plně vychutnat hudbu. Zkuste do míst se škrábanci jemně vetřít pastu a vaše CD poběží opět bez problémů. Stejným způsobem můžete odstranit rýhy z vašeho auta.
Jak můžete vidět, zubní pasta se dá využít skoro na všechno, od odstraňování skvrn po léčení kožních problémů. Výhodou je, že není toxická a tudíž se nemusíte bát ji aplikovat i na tělo. Doma už nemusíte mít mnoho přípravků, skvěle postačí jen zubní pasta.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.