Víte vůbec, co je glukóza? Jedná se o cukr, který se nachází v potravinách a ukládá se v těle. Je zároveň hlavním zdrojem energie a putuje každou buňkou v těle.
Na druhou stranu hyperglykémie je termínem pro enormní poměr cukru v krvi. Jedná se například o příliš málo inzulínu v těle (v tomto případě jde o cukrovku prvního typu), případně jde o stav, kdy tělo není schopné efektivně využívat inzulín (zde již jde o diabetes druhého typu).
Pokud se vám hladina cukru navyšuje pravidelně, časem dojde k poškození očí, nervů, ledvin a cév. Jaké jsou dále známky toho, že máte příliš vysokou hladinu cukru v krvi? Jde například o stres, nedostatek pohybu, dehydrataci nebo vynechání medikamentů v případě, že se s diabetem již léčíte. Pozor také na steroidy, zde vás varuje časté močení, pocity žízně, úbytek na váze (i přes apetit), svědění, suchá pokožka, dlouhodobé hojení ran, potíže se soustředěním, nervový kolaps, rozmazané vidění, infekce, únava anebo sucho v ústech.
V rámci léčby je prvním krokem změna jídelníčku, kdy se budete rázem cítit lépe a sníží se vám hladina cukru v krvi. Zapomeňte na sacharidy, protože ty ovlivňují hladinu glukózy v krvi daleko více, než se zdá.
Nízký glykemický index je hodnota od 55 a méně (ovoce, zelenina, luštěniny, obilí, těstoviny, nízkotučné mléčné potraviny, ořechy).
Střední glykemický index je od 56 do 99 (bílé a sladké brambory, kukuřice, bílá rýže, kuskus, cereálie.
Vysoký poměr glykemického indexu je pak při hodnotě od 70 a více (chleba, rýže, sušenky, bagety, pečivo, koblihy, croissanty, wafle).
Nejefektivněji své potraviny označují v Austrálii, kde jsou již značeny štítky s výši glykemického indexu.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.