Problémy se zácpou asi nejsou zrovna nejlepším tématem k hovoru, ale pro ty, kteří tímto problémem trpí, může být každá kvalitní informace velmi potřebná. Navíc pokud se neléčí, může se tento zdravotní stav neustále zhoršovat, až dojde do takové fáze, kdy je nutné přistoupit k podávání léků, které mají vedlejší účinky, a celý kolotoč se rozjíždí nanovo. Nejlepší je tedy prevence, především tím, že se budeme zdravě stravovat.
Společné příčiny zácpy
Všeobecně je důvodem tohoto nepříjemného problému dehydratace, také nedostatek fyzické aktivity a nedostatečný příjem vlákniny. Ale co ty méně obvyklé?
Léky: Jestliže užíváte příliš mnoho léků proti bolestem – ať už proti těm chronickým či jen občasným, mohou být právě ony důvodem pro ucpání vašeho trávicího systému. Dokonce i užívání příliš velkého množství antacid nebo laxativ může přispět k problémům toho typu.
Stres: Stres je dalším problémem, který přispívá k rozptýlení mysli, zjitřeným emocím i neprůchodnosti trávicího traktu. Vysoká úroveň stresu a úzkosti způsobuje, že tělo sníží nebo potlačí gastrokolické reflexy, a tak může vzniknout zácpa.
Syndrom dráždivého střeva: Lidé, kteří trpí tímto problémem, často trpí také bolestmi břicha spojenými se zácpou a často je efektivnější tento stav léčit dietou, cvičením a terapií spíše než silnými léky. Poraďte se o tom s odborníkem.
Poruchy příjmu potravy: Jestliže je váš příjem potravy nevyrovnaný, příliš malý nebo nepravidelný, je jasné, že se to odrazí i na vašem vylučování.
Nevyvážená strava: Málo vlákniny v kombinaci s dehydratací – to mohou být další příčiny vzniku zácpy, proto je dobré se zaměřit především na jídelníček.
Co jíst, abyste zabránili zácpě?
Je to jednoduché, jestliže změníte svůj jídelníček, ihned pocítíte změny. Vybírejte je podle následujících faktorů:
Vysoký obsah vlákniny: Vláknina reguluje průchodnost střev tak, aby nedocházelo k jejich ucpání. Doporučená denní dávka této látky je 20 až 30 gramů. Vybírejte si především celozrnné potraviny a také spoustu čerstvé zeleniny a ovoce. Jezte také jablka, ječmen, ovesné vločky i luštěniny, které stolici změkčí a usnadní její vyloučení.
Vitamin C: Vitamin C je silný antioxidant, který nás omlazuje na buněčné úrovni. Jeho skvělým zdrojem jsou citrusy, také kiwi nebo jahody, ale i listová zelenina.
Myslete na sorbitol: Sorbitol je přirozeně se vyskytující projímadlo, které najdete například ve švestkách či hruškách. Tak si je dopřejte, kdykoli cítíte, že je váš trávicí systém K.O.
Hydratace: Jestli máte pochybnosti o zdravotní nezávadnosti nápojů, které konzumujete, vsaďte na zelené a bylinné čaje a vodu. Každý den byste měli vypít minimálně 2 litry.
Probiotika: Nezapomínejte na fermentované produkty – jogurty, kefíry nebo si vyrobte domácí pickles. Střevní bakterie vám udělají vašemu trávicímu traktu velkou službu a vyčistí jakékoli blokády a zabrání tvoření dalších.
Jídla, která vám uleví
Zde je top 9 potravin, které vám od zácpy zaručeně pomohou.
Švestky
Toto lahodné ovoce se může pochlubit vysokým obsahem vlákniny, navíc obsahuje fruktany a výše zmiňovaný sorbitol, který také má laxativní účinek.
Kiwi
Jeden hrnek kiwi vám dá až 5 gramů vlákniny, brání před plynatostí a vitamin C v něm obsažený má navíc antioxidační vlastnosti.
Lněné semínko
Jedna polévková lžíce mletého lněného semínka obsahuje 2 gramy vlákniny. Navíc jej můžete přidat téměř do čehokoli – salátů, pečiva, k luštěninám i masu.
Pomeranče
Máte zácpu? Uleví vám i pomeranč. Jeden kousek má 4 gramy vlákniny a jen 86 kalorií, navíc obsahuje naringenin a flavonoly s laxativními účinky.
Ovesná mouka
S ovesnou kaší k snídani dosáhnete víc než jen snížení cholesterolu. Polovina hrnku ovsa obsahuje 2 gramy rozpustné a nerozpustné vlákniny, které společně rozmělňují stolici, změkčují a usnadňují zácpu.
Popcorn
3 šálky popcornu (udělaného v mikrovlnce) vám dodají 3 gramy vlákniny a pouhých 93 kalorií, navíc jeho slanost podporuje žíznivost.
Fazole
Jeden hrnek fazolí vám dodá mohutnou dávku vlákniny, navíc jsou tyto luštěniny neuvěřitelně všestranné, takže je lze přidávat do salátů, polévek i omáček.
Jablka
Jablka mají mnoho živin a pektin, rozpustnou vlákninu, která podporuje zažívání i chuť k jídlu.
Káva
Kofein je stimulat, takže může podpořit i pohyby střev. Avšak dbejte na to, abyste to s ním nepřeháněli a dostatečně pili, neboť podporuje dehydrataci.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.