Vysoký krevní tlak je opravdové riziko. Zejména pak u starších osob. Poškozuje tepny v srdci, ledvinách a vůbec po celém těle, což dále vede k srdečnímu infarktu, mrtvici, selhání ledvin a dalším zdravotním potížím, které vás mohou dostat hranici života a smrti. Přesně tohle je důvod, proč mnozí lékaři doporučují doslova agresivní kroky ke snížení krevního tlaku.

Jak se vysoký krevní tlak diagnostikuje?

Váš lékař získá přesný obraz vašeho krevního tlaku a rovněž zmapuje jeho vývoj v průběhu času. Od věku dvaceti let se doporučuje pravidelné vyšetření krevního tlaku v rámci pravidelných zdravotních návštěv jednou za dva roky, zejména, je-li váš krevní tlak nižší než 120/80. Nižší krevní tlak je obvyklé mít pouze během spánku, rovněž je dobré, pokud se takto udrží během stresu nebo cvičení, což ale v praxi není téměř možné.

Pokud je váš tlak vyšší než je obvyklé, neznamená to že jde o trvalý jev. Pokud však stagnuje trvale na hodnotách nad 140/90, je třeba razantně změnit životní styl (včetně stravy i psychické zátěže), a nechat si předepsat adekvátní medikamenty. Hodnota od 180 nahoru pak vyžaduje okamžitý lékařský zásah. Níže již můžete shlédnout tabulku, ve které je uvedený ideální tlak podle vašeho věku.

krevni tlak

Čtěte:  Díky prstům na nohou poznáte případné problémy se srdcem

ZANECHAT ODPOVĚĎ