Zdraví

Víte, proč je třeba vlastnit sušičku prádla?

Jedná se o zdravotní problematiku, přirozené sušení mokrého prádla v bytě nebo domě, totiž může vést k mnoha zdravotním onemocněním, které dále mohou vést až k smrti. Tuto studii má na svědomí skotská univerzita, která zjistila, že veškerou vlhkost kterou doma máme, a ze které dále vzniká plíseň a opadá omítka, má až z třiceti procent na svědomí právě sušení vlhkého prádla!

Zejména pokud bydlíte ve starém domě, který nemá podchycenou ochranu před vlhkostí (jak tomu kdysi nebývalo), jste ohroženi ještě více! Vlhkost totiž umožňuje množení prachových roztočů, a dále přispívá ke zvýšenému výskytu a množení různých druhů plísní, které jsou nebezpečné pro člověka. Právě vzduch, který je dále zanesený těmito organismy, má u člověka na svědomí astma a další alergická onemocnění.

Vědci tudíž přišli s experimentem, do kterého se zapojilo přes sto rodinných domů v roce 2011. Ukázalo se, že až devadesát procent domácností suší prádlo právě doma na sušáku, a to dokonce i v letním období, kdy lze sušák alespoň přesunout ven! Velikou chybou je rovněž sušení prádla v okolí krbu nebo topení – právě tento zvyk má na svědomí navýšení vlhkosti vzduchu v dané místnosti až o třicet procent.

Abychom neupřednostňovali pouze nevýhodu starých obydlí, na druhou stranu právě perfektně izolovaná ubytovací zařízení trpí v závěru vlhkostí nejvíce. Právě proto už i lékaři apelují, aby si lidé pořídili sušičku prádla.

V rámci plísní můžete mít doma až deset druhů škodlivých hub, které mohou u člověka vést k zánětu nosních dutin, k zánětu průdušek a k problémů s dýchacími cestami či k alergiím.

Kde plíseň hledat?

První příznaky přítomnosti plísně nalezneme v okolí vany, dále jsou to spáry mezi kachličkami, ale také u umyvadla, sprchového koutu nebo v rozích pokojů (dokonce i u stropu) plíseň naleznete. Zajímavé je, že se nevyhýbá ani listům pokojových květin.

Prevence

Denně větrejte. Používejte ventilaci. Opravte veškeré trhliny na domě – děravé střechy, rozbité obklady, prasklá okna.

Řešení

Když už plíseň máme, platí na ni bělidlo. Velmi účinné jsou biocidy (pesticidy na houby), a poté je třeba zdi vymalovat hydrofobní barvou, aby se zabránilo další vlhkosti a plísni.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button