Zdraví

Víte, které živiny podpoří dokonalou funkci naší nervové soustavy?

Mozek patří mezi velmi důležité části našeho těla. Celý nervový systém neustále vyžaduje přísun důležitých živin a vitamínů, které podpoří jeho činnost. Pokud zjistíte, že se jen velmi těžko soustředíte, často vás bolí hlava nebo zapomínáte, možná vám chybí některý z důležitých vitamínů nebo živiny, jež podporují nervovou soustavu.

Draslík

Pomáhá regulovat nervové a elektrochemické impulsy. Nalezneme jej v celé řadě běžných potravin. Patří mezi ně banány, pomeranče, melouny, sušené švestky, datle, rozinky, špenát, brokolice, brambory nebo houby.

Vápník

Kromě podpory pevných kostí pomáhá nastartovat akční potenciál nervových buněk. Objevuje se při řízení nervového systému a jeho vývoje. Jeho nedostatek se může projevovat necitlivostí, brněním, svalovými křečemi, mdlobami nebo nechutenstvím. Přirozeně se vyskytuje v některých potravinách. Patří mezi ně mléčné výrobky, fazole, mandle, pomeranče, brokolice nebo třeba sezamová semínka.

Omega-3

Mozek je téměř z poloviny tvořen tuky. Ty jsou využívány i pro nervové spoje, nejen v mozku. Tuky také vytvářejí ochrannou bariéru pro nervová vlákna. Tuková bariéra může pomoci předcházet některým nemocem mezi něž patří demence.

Mezi potraviny s vysokým obsahem omega-3 patří ořechy, především ty vlašské, chia semínka, losos, sojové boby nebo divoká rýže.

Vitamín D

Podporuje vznik nových nervových spojení a zpevňuje spojení stávající. Mezi potraviny s jeho vysokým obsahem patří především houby nebo tučné ryby.

Vitamín E

Působí jako antioxidant a bojuje proti volným radikálům. Také se ukazuje, že může pomoci snížit stres. Nalezneme jej ve vejcích, avokádu, listové zelenině nebo sladkých bramborách. Větší množství obsahují také ořechy.

Vitamíny skupiny B

Především vitamín B12 je důležitý při tvorbě myelinového obalu, který pokrývá nervová vlákna a chrání je. Do těla jej doplníme konzumací vajec, mléčných produktů a některých produktů sojových.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button