Jídlo a receptyZdraví

Víte, které přírodní zdroje nabízejí dostatek omega-3 mastných kyselin?

Omega-3 mastné kyseliny patří mezi látky, které si naše tělo neumí samo vyrobit. Musíme mu je dodávat ve stravě. Nacházejí se nejen v rybím tuku, který možná mnozí z nás pamatují na lžičce.

Potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny

Kromě rybích produktů je nalezneme i v dalších potravinách. Patří mezi ně vlašské ořechy, lněné semínko, vejce nebo chia semínka. Všechny výše jmenované potraviny jsou snadno dostupné a jednoduše je zařadíme do našeho jídelníčku.

vlašské ořechy

Negativní vliv nedostatku omega-3 mastných kyselin

Nedostatek omega-3 mastných kyselin se projeví vyšší náchylností ke kardiovaskulárním obtížím. Riziko se projevuje ve špatné srdeční činnosti, mohou se nám ucpávat cévy. Pokud má tělo dostatek omega-3 mastných kyselin, nebudou se objevovat obtíže s vysokým krevním tlakem a vyšší hladinou škodlivých tuků. Dostatek omega-3 mastných kyselin se projeví i na kvalitě činnosti mozku a zraku.

Zapomínat na omega-3 mastné kyseliny by neměli ani těhotné. Mají pozitivní vliv na vývoj plodu.

Zdravé plíce

Omega-3 mastné kyseliny mají pozitivní vliv na plíce těch, u nichž se objevuje astma nebo cystická fibróza.

Pomoc proti cukrovce

Lidé, kteří bojují s cukrovkou, mívají sníženou hladinu triacylglycerolů a cholesterolu. Omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybích produktech pomáhají snižovat riziko výskytu cukrovky a u těch, kteří s cukrovkou bojují, pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi.

Pomocník proti zánětům a bolesti

Omega-3 mastné kyseliny ulevují při revmatoidní artritidě. Mají pozitivní vliv v boji proti bolesti během menstruace.

Pozitivní vliv na srdce

Omega-3 mastné kyseliny snižují riziko výskytu srdečního infarktu a dalších srdečně-cévních příhod. Také eliminují výskyt vysoké hladiny škodlivého cholesterolu. Ten je jednou z příčin kornatění tepen a často bývá důvodem vzniku mrtvice.

Zdravé oči

Pomáhají proti vzniku syndromu suchého oka. Ten se vyskytuje u těch, kteří pracují často u počítače. Také snižují riziko výskytu makulární degenerace a riziko vzniku zeleného očního zákalu.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button