Vlákninu dodáváme tělu z rostlinných zdrojů a je důležitá především pro průchod potravy naším zažívacím traktem. Kromě toho pomáhá proti zácpě, při prevenci a léčbě hemoroidů, snižuje riziko nádorových onemocnění střev, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a je to vhodná prevence proti obezitě.

Potraviny s velkým obsahem vlákniny

Vláknina se ve velké míře nachází v zelenině a luštěninách. Také ji nalezneme v celozrnných produktech a v ovoci.

Chia semínka

Jedná se o bohatý zdroj antioxidantů, omega-3 mastných kyselin, minerálů a rozpustné vlákniny. Dvě polévkové lžíce poskytují asi 10 g vlákniny, která stimuluje pohyblivost trávicího traktu.

Jablka

Jsou bohatým zdrojem vitamínu C a A, folátu, draslíku, fosforu a pektinu. Velké množství živin je obsaženo i ve slupce.

Banány

Toto sladké ovoce pomáhá obnovit množství elektrolytů a draslíku. Kromě toho obsahuje i velké množství vlákniny.

Sladké brambory

Poskytují vlákninu, komplexní uhlohydráty a mangan. Sladké brambory jsou užitečné při snižování příznaků peptických i duodenálních vředů.

Borůvky, maliny, ostružiny

Všechny tyto bobule poskytují velké množství vlákniny a vitamínu C. A samozřejmě jsou také bohaté na silné antioxidanty, takže jsou prospěšné nejen pro střeva, ale i všechny buňky v našem těle.

Avokádo

Je snadno stravitelné a obsahuje mononenasycené tuky, které jsou přínosné pro zdraví trávicího traktu a také se podílejí na přeměně beta-karotenu na vitamín A, který je nezbytný pro udržení zdravé slizniční výstelky ve střevech.

Oves

Je bohatý na rozpustnou vlákninu, stejně jako na minerály (selen, fosfor, měď, zinek), vitamíny B a E.

Luštěniny

Luštěniny jsou dobrým zdrojem bílkovin a základních minerálů a obsahují velké množství vlákniny.

Okurka

Je bohatým zdrojem vlákniny, vody, kyseliny listové, vápníku a vitamínu C. Může poskytnout úlevu při pálení žáhy a při peptických vředech.

Čtěte:  Paradentóza: Jak na ni?