Jídlo a receptyZdraví

Víte jak chutná a jaké zdravotní výhody poskytuje rohatá okurka?

Africká rohatá okurka nebo africký rohatý melou – to jsou názvy pro plody zvané kiwano. Jedná se o plody rodu okurka, jejichž domovinou jsou oblasti Afriky.

Vzhled a chuť plodů

Plody jsou oválné, se žlutou silnou a rohovitou slupkou, s výrůstky na povrchu. Dužina je slizká, má barvu limetky, obsahuje velké množství semen a připomíná okurku. Jejich chuť je nasládlá.

Obsah tělu prospěšných látek

Plody našemu tělu nabízejí vodu, proteiny, tuky, sacharidy minerály a stopové prvky (draslík, vápník, železo, mangan, měď, zinek, hořčík), vitamíny (A, B, C), beta karoten, folát, vlákninu.

Zdravotní přínosy

Kromě výše zmíněných látek nabízejí plody celou řadu zdravotních benefitů.

1. Antioxidanty

Jedná se o tokoferoly (forma vitamínu E), které udržují v dobré zdravotní kondici svaly a nervy a pomáhají v neutralizaci škodlivých volných radikálů. DNA chrání a zpomalují stárnutí beta-karoten, lykopen a lutein. Produkci kolagenu zvyšuje vitamín C, který navíc pomáhá eliminovat první známky stárnutí.

2. Pomoc proti anémii

Tento plod je bohatý na železo. Jeho nedostatek se, kromě jiného, projevuje jako anémie. Železo se nachází v červených krvinkách, které přenášejí v těle kyslík. Mezi projevy anémie patří únava, slabost, pokles tělesné kondice, dýchavičnost po námaze, bledá kůže a sliznice, chladné končetiny, poruchy soustředění, horší kvalita nehtů nebo vypadávání vlasů.

3. Podpora zdraví srdce

Dužina obsahuje větší množství hořčíku, který je důležitý pro uvolňování svalů srdce i těla, regulaci krevního tlaku a prevenci proti kardiovaskulárním chorobám. Správná hodnota hořčíku v těle může pomoci snížit riziko vzniku vysokého krevního tlaku nebo mrtvice.

4. Podpora trávení

Vláknina v kiwanu obsažená má pozitivní vliv na celou trávicí soustavu, zlepšuje trávicí procesy, podporuje zdravý pohyb střev, eliminuje zácpu, snižuje křeče a nadýmání. Mlže fungovat jako prevence proti vzniku žaludečních vředů.

Možné vedlejší účinky konzumace kiwana

Alergickou reakci by mohli zaznamenat lidé, kteří trpí pylovými alergiemi nebo mají alergii na okurky nebo melouny. Mohou se objevit svědění v dutině ústní a v krku, otoky jazyka, rtů a úst, kopřivka a zřídka i dýchací obtíže.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button