Babské radyHubnutíJídlo a receptyNezařazenéPřírodní léčbaZdraví

Velké zdravotní výhody chia semínek

Chia semínka si v poslední době získala pozornost jako vynikající zdroj omega-3 mastných kyselin. Díky tomu, že jsou skvělým zdrojem živin a antioxidantů, jsou skvělým doplňkem do syrových i tepelně upravených pokrmů. Můžeme je přidat například do obilovin, rýžových kaší, jogurtů, ale i na zeleninový salát. Chia semínka jsou velmi savá a ve vodě se promění v želatinovou texturu, výbornou pro přípravu pudinků, pečiva i smoothie.

Jaké jsou největší zdravotní výhody chia semínek?

Například mají 6x více vápníku, než plnotučné mléko, 5x více kyseliny listové, než špenát a 1,25x více vlákniny, než lněné semínko. A co dál?

Omega-3 mastné kyseliny

Chia semena jsou dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které jsou také známé jako polynasycené tuky, které pomáhají zlepšovat kognitivní výkonnost, snížit hladinu špatného cholesterolu a bojují proti zánětům v těle.

Minerály

Chia semena obsahují vysoké množství vápníku, fosforu, manganu a hořčíku. Tyto životně důležité živiny pomáhají udržovat metabolismus ve správné kondici, ale dodávají vašem tělu také energii a celkové zdraví.

Náhražka vajec

Smísí-li se chia s kapalinou, vytvoří gel. Mohou se tak použít místo vajec, protože zvýší obsah živin v pečivu a pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Chcete-li nahradit v pečení vejíčka, smíchejte 1 lžíci chia semen se 3 lžícemi vody a nechte odležet 15 minut. Potom přidejte do těsta.

Vláknina

Vláknina snižuje cholesterol, bojuje proti zánětu v těle a pomáhá regulovat funkci střev. Chia semínka jsou jejím velmi dobrým zdrojem.

Antioxidanty

Chia semínka jsou vynikajícím zdrojem antioxidantů. Takto pomáhají při ochraně těla před stárnutím, volnými radikály a rakovinou. Vzhledem k vysokému profilu antioxidantů mají dlouhou životnost a můžete je v chladničce skladovat až 2 roky.

Pocit sytosti

Nasycenost nám pomáhá cítit se spokojený a plný, pomáhá nám kontrolovat náš hlad a snížit chuť na sladké. Chia semínka obsahují vysoké množství vlákniny a bílkovin a při smíchání s mlékem nebo vodou poskytují výbornou svačinu či snídani. Jsou tedy vynikající, pokud se snažíte zdravě zhubnout.

Dobrý cholesterol

Chia semena jsou vynikajícím zdrojem tuků v potravě a mohou být použity ke snížení hladiny špatného cholesterolu a naopak zvýšení toho dobrého.

Regulace hladiny cukru v krvi

Chia semínka jsou velmi důležitá při regulaci hladiny inzulínu v krvi.

Lehce stravitelná

Stejně jako lněné semínko, chia semena jsou také vynikajícím zdrojem vlákniny, omega-3 mastných kyselin a minerálů.

Bezlepková

Chia semena neobsahují obilí a není v nich lepek. Díky svým nutričním výhodám mohou být skvělou surovinou při bezlepkové dietě.

Vidíte, jak velké zdravotní přínosy mohou mít tato malá a nenápadná semínka. Zahrňte je do svého jídelníčku, abyste byli ještě zdravější. Jen se ujistěte, že raději začínáte s malým množstvím a pijete dostatek vody. Dejte tělu čas, aby se mohlo přizpůsobit zvýšenému příjmu vlákniny. A ujistěte se, že vybíráte kvalitní značku.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button