Jste jedním či jednou z těch, kteří potřebují před spaním sledovat televizi a často usínají, aniž by ji vypnuli? Dnes se podíváme na to, proč to není dobrý nápad a jak to ovlivňuje vaše zdraví.
Klidné usínání je důležitou součástí vašeho života a nezbytnou součástí relaxace. Často však chodíme spát přepracovaní, vystresovaní a televize nás uklidňuje. Odpočineme si u ní, ale pak bychom ji měli nekompromisně vypnout.
Ospalost a deprese?
Doktoři se shodují na tom, že zapnutá televize během spaní může vést k depresi, jelikož světlo televizoru není vůbec zdravé. Lidské tělo potřebuje spát v naprosté tmě a to je mu i nejvíce příjemné. Když vychází slunce a světlo osvítí náš obličej, víme, že je čas se probudit a tělo brání uvolnění melatoninu, hormonu, po kterém se cítíme ospalí.
Proto, když máme zapnutou televizi, naše tělo nedosahuje hlubokého spánku, protože světlo z obrazovky narušuje přirozený průběh tělesných funkcí. To má za následek ospalost, špatnou náladu a úzkost během následujícího dne.
Nespěte s rozsvíceným světlem
Neurologické výzkumy ukázaly, že spaní za světla, ať z televize či lampy, je ve srovnání se spaním v naprosté tmě dlouhodobě nezdravé. Přicházíte o dobrou náladu a zvyšuje se šance, že budete trpět depresí.
Pokud jste si již na sledování televize před spaním zvykly a nemůžete se zlozvyku zbavit, zvolte alespoň kompromis. Nastavte na svém televizoru nebo notebooku program, který vypne nebo se alespoň zhasne monitor, abyste mohli spát klidně celou noc. Stačí si stáhnout program, kde nastavíte, po jaké době se má váš notebook vypnout či změnit čas ztlumení monitoru.
Dopřejte si klidný spánek bez televize a třeba se zlepší i vaše nálada.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.